Nauka

Superkomputer IBM Watson wygrał teleturniej "Jeopardy"

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2011 05:00
Maszyna pokonała dwóch niezwykle inteligentnych "ludzkich" rywali i wyszła zwycięsko z maratonu, który trwał trzy dni.
Audio
  • Superkompter IBM Watson wygrał teleturniej "Jeopardy" - relacja Rafała Motriuka

Teleturnej "Jeopardy" przypomina polskie programy "Va Banque", "Miliard w Rozumie" czy "Milionerzy". Zawodnicy odpowiadają na pytania z róznych dziedzin i gromadzą punkty.

W finale Watson pokonał dwóch wyjątkowo groźnych rywali. Jeden z nich Ken Jennings miał na koncie rekordowe 74 zwycięstwa, drugi - Brad Rutter wygrał najwięcej pieniędzy.

Komputer był jednak niezrównany - nie tylko wykazał się zrozumieniem finezyjnego, ludzkiego języka, ale jeszcze miał najlepszy refleks i najwięcej informacji.

- Watson, podobnie jak człowiek, przechowuje dane lokalnie, jakby w swej elektronicznej głowie. Ma miliony dokumentów. I choć faktycznie sam nic nie wie, to po odkodowaniu polecenia przeszukuje dane i udziela najbardziej prawdopodobnej odpowiedzi - mówił w amerykańskim radio NPR dziennikarz naukowy Stephen Baker.

Zwycięstwo komputera w teleturnieju to coś znacznie więcej niż pokonywanie arcymistrzów w turniejach szachowych. Bo teraz komputer może już zrozumieć, co mówi do niego człowiek, w tym językowe subtelności, dowcipy i zagadki.

Zdaniem ekspertów, nowe superkomputery przydadzą się na przykład w medycynie do lepszego i szybszego diagnozowania chorób.

IAR,kk

Czytaj także

Mistrzowie cyberświata

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2010 07:30
W Warszawie zakończyły się mistrzostwa w grach internetowych. Zainteresowanie cyberświatem jest coraz większe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Przejęcie władzy nad ludźmi przez roboty nam nie grozi"

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2011 09:00
Choć istnienie sztucznej inteligencji jest już faktem, to maszyny - aby się zbuntować - musiałyby mieć poczucie własnej tożsamości, a co za tym idzie, także interesu - przekonuje biocybernetyk, informatyk prof. Ryszard Tadeusiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matrix nam nie grozi – przekonuje biocybernetyk

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2011 00:02
Jak zapewnia prof. Ryszard Tadeusiewicz z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, scenariusz rodem z filmu "Matrix", czyli przejęcie władzy nad ludźmi przez maszyny, nam nie grozi.
rozwiń zwiń