Nauka

Zobacz zaćmienie w internecie

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2011 12:34
Całkowite zaćmienie Księżyca, do którego dojdzie o 21.22 będzie można zobaczyć w sieci.
Audio
  • Profesor Longin Gładyszewski z Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie: zaćmienie Księżyca

Całkowite zaćmienie Księżyca, która ma nastąpić po podzinie 21, będzie można obserwować z terenu całej Polski o ile tylko pozwoli na to pogoda. W wielu miejscach kraju prognozy meteorologiczne nie są jednak optymistyczne i nie wszędzie będzie można zapewne obserwować to zjawisko. Między innymi dlatego warto zajrzeć na stronę internetową, na które będzie transmitowane zaćmienie.

Przekaz z obserwacji przygotowało izraelskie obserwatorium Bareket. Dostępną bezpłatnie dla wszystkich zainteresowanych transmisję będzie można obejrzeć pod adresem https:\/\/www.bareket-astro.com/live-astronomical-web-cast/rare-central-lunar-eclipse-june-2011-live-webcast.html. Transmisja rozpocznie się o godzinie 19.00, zaś zakończy o 1.00 w czwartek.

Podczas zaćmienia Srebrny Glob przejdzie prawie dokładnie przez środek cienia Ziemi. W związku z tym czeka nas długie zjawisko. Jego faza całkowita potrwa aż 100 minut. Będzie to najdłuższe zaćmienie od lipca 2000 roku.

PAP, IAR, sm

Czytaj także

Dlaczego Księżyc krąży wokół Ziemi?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2011 18:00
Srebrny Glob to najbliższy Ziemi większy obiekt astronomiczny i jedyny naturalny satelita naszej planety. Jakie są tajemnice jego ruchu?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na Księżycu tyle wody, co w morzu

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2011 10:30
Na Księżycu może być sto razy więcej wody, niż wcześniej sądzono. Wskazują na to najnowsze badania księżycowej gleby.
rozwiń zwiń
Czytaj także

NASA buduje nowoczesny pojazd księżycowy

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2011 14:30
Urządzenie ma na razie mało porywającą nazwę: Wielozadaniowy Pojazd Załogowy MPCV. Jest przeznaczony do lotu na Księżyc i prawdopodobnie na Marsa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Całkowite zaćmienie Księżyca

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2011 01:00
Przy dobrej pogodzie będzie dobrze widoczne w Polsce. Początek spektaklu na niebie przed g. 19.30. Wtedy widoczny na niebie Księżyc lekko przygaśnie...
rozwiń zwiń