Nauka

Ponownie rusza europejski reaktor fuzyjny

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2011 12:00
Naukowcy uruchamiają ponownie europejski reaktor fuzyjny - Joint European Torus (JET), znajdujący się niedaleko brytyjskiego Culham. To tokamak - jest przystosowany do reakcji syntezy termojądrowej z wykorzystaniem deuteru i trytu.

Zadaniem odnowionego JETa będzie symulacja projektów, jakie mają być wykonywane w budowanym we Francji wielkim tokamaku ITER - poinformował magazyn "Technology Review".  

Podobnie jak ITER, także JET jest tokamakiem czyli posiada torusową w kształcie konstrukcję, w której plazma jest otrzymywana z izotopu wodoru i utrzymywana przy pomocy pola magnetycznego. Reaktor ten jest przy tym jednym używającym, poza deuterem, także radioaktywnego trytu. Zbadanie zachowania się trytu w czasie eksperymentów fuzyjnych jest bardzo istotne - JET o średnicy 2 metrów jest bezpiecznym, kontrolowanym środowiskiem, w którym proces fuzji trwa kilka dziesiątych sekundy. W 10-krotnie większym ITER fuzja trwa 10 minut, zaś w projektowanych reaktorach komercyjnym będzie procesem stałym. 

JET udoskonalony

Reaktor otrzymał nowe okładziny z 5 tys. cegiełek wykonanych z berylu. Pozwolą one na prowadzenie eksperymentów fuzyjnych, w których kluczową rolę odgrywać będzie laser impulsowy, podobnych do prowadzonych w USA, w National Ignition Facility w Kalifornii. Jak powiedział Technology Review Chris Matthews, dyrektor europejskiego projektu High Power Laser Energy Research (HiPER), chodzi o próbę opracowania reaktora fuzyjnego pracującego w stałym reżimie, jak klasyczne reaktory wykorzystywane w energetyce.

Wymiana okładzin w JET trwała 15 miesięcy, ze względu na tryb przeprowadzania tej operacji. Reaktor po eksperymentach z trytem był bowiem radioaktywny i konieczne było prowadzenie prac zdalnie m.in. poprzez roboty.

W JET zastosowane będą także okładziny cegiełek wolframowych, które pozwolą na eksperymenty z przedłużaniem czasu fuzji w reaktorze. Nowa konstrukcja JET upodobniła przy tym ten reaktor do budowanego obecnie we Francji największego na świecie reaktora fuzyjnego - międzynarodowego projektu International Thermonuclear Experimental Reactor (ITER).

(ew/pap)

Zobacz, jak działa tokamak:

Czytaj także

Gwiezdna energia

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2009 16:09
Polscy naukowcy biorą udział w ogólnoeuropejskim projekcie - budowie eksperymentalnego reaktora termojądrowego Wendelstein 7-X.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego żelazo "krzyczy", kiedy wpada do czarnej dziury?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2010 07:01
Czarne dziury to niewyobrażalne monstra: pochłaniają olbrzymią ilość materii z otaczającego je kosmicznego sąsiedztwa (mgławice i gwiazdy), a ich apetyt rośnie w miarę jedzenia.
rozwiń zwiń