Nauka

Marsjańskie mieszkania już gotowe

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2011 06:00
NASA z sukcesem zakończyła testowanie modułów prototypowej stacji planetarnej. Umożliwia ona astronautom przeżycie na pustkowiach innych planet - informuje magazyn "Technology Review".

Testy odbywały się na pustyni w Arizonie, w klimacie najbardziej zbliżonym do warunków marsjańskich. Stacja w różnych wersjach posłuży astronautom za dom na Księżycu lub Marsie.

W ramach testów przeprowadzono także próby z użyciem uniwersalnego robota marsjańskiego - łazika obsługiwanego z wnętrza stacji przez operatora. Jak komentuje w "Technology Review" Kriss Kennedy, kierownik projektu NASA "Habitat Demonstration Unit", wprowadzanie takiego robota jest "nową jakością" w badaniach Marsa, ponieważ pozwoli uniknąć 50-sekundowych opóźnień i przerw w łączności, które występują przy kierowaniu robotem z Ziemi.

Zakończone 30 września testy obejmowały zamieszkanie w stacji przez całą dobę, symulacje prac badawczych na zewnątrz i powrót do modułów mieszkalnych. Kennedy zaznacza, że uproszczono elektronikę stacji.

Odrzucono wiele skomplikowanych i kosztownych technologii, których astronauci nie byliby w stanie naprawić. Elektronika wewnątrz stacji ma być sterowana przy pomocy tabletów jak iPady i smartfonów jak iPhone. Dotyczy to zwłaszcza systemów regulacji temperatury i oświetlenia wewnątrz stacji.

Ściany stacji, zarówno w modułach twardych jak i złożonych z nadmuchiwanych komór, mają spełniać dodatkową rolę. Będą w nich kieszenie wodne, chroniące załogę przed promieniowaniem kosmicznym, elektromagnetycznym i rentgenowskim, pochodzącym z wybuchów słonecznych. Substancje odpadowe, jak mocz astronautów, będą przekształcane w wodę metodą odwrotnej osmozy, a stężony mocznik zostanie wykorzystany w badaniach oraz do dezynfekcji.

Tracy Gill ze Space Station Utilization Division w NASA mówi, że stacja na razie jest zaprojektowana do działania w warunkach panujących na Księżycu i Marsie lub podczas wyprawy na asteroidę. Dodaje, że niektóre jej moduły mogą być włączone do projektowanej stacji kosmicznej, która miałaby pokonywać przestrzeń lotem swobodnym przy użyciu np. żagla słonecznego.

W ciągu najbliższych 10 lat najważniejsze moduły będą testowane na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

(ew/pap)

Czytaj także

Polacy zrobili najlepszy łazik marsjański na świecie!

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2011 10:00
Jesteśmy łazikową potęgą. Magma2, sonda zbudowana na Politechnice Białostockiej, zwyciężyła w prestiżowych zawodach University Rover Challenge (URC) w USA. Dwa inne polskie łaziki zajęły 4. i 6. miejsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Misja na Marsa zagrożona przez biurokrację?

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2011 09:00
Do Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA nie dotarło oficjalne pismo od NASA z propozycją wspólnej misji marsjańskiej w 2018 roku. Z tego powodu ESA nie może więc rozpocząć konstruowania sprzętu i instrumentów na potrzeby lotu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marsjański łazik zbada nieodkryte skały

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2011 21:31
Amerykański pojazd Opportunity trzy lata zmierzał w stronę krateru Endeavour. Teraz przystąpi do badania marsjańskich skał, jakich jeszcze nigdy nie widzieliśmy.
rozwiń zwiń