Nauka

Farba, która generuje prąd

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2011 18:30
Opracowana przez amerykańskich specjalistów z University of Notre Dame w Indianie półprzewodnikowa farba tworzy na pomalowanej powierzchni baterię słoneczną - informuje serwis EurekAlert.

Dotychczas wykorzystywane baterie słoneczne powstają zwykle z krzemu. Nowa farbę tworzą nanocząsteczki, zwane kropkami kwantowymi, zawieszone w odpowiednim spoiwie.

Nanocząsteczki złożone są z dwutlenku tytanu, pokrytego warstwą siarczku lub selenku kadmu, a spoiwem jest mieszanina wody i alkoholu. Taką pastowatą masę wystarczy nanieść na przezroczyste, przewodzące podłoże, aby pod działaniem światła zaczęła wytwarzać prąd elektryczny.

Co prawda sprawność energetyczna farby jest niewielka - rzędu 1 procenta, wobec 10 do 15 proc. w przypadku dostępnych na rynku krzemowych baterii słonecznych, jednak jej produkcja jest tania i można ją wytwarzać w dużych ilościach. Twórcy farby zamierzają jeszcze poprawić jej sprawność energetyczną i trwałość.

(ew/pap)

Czytaj także

Rejs słonecznym statkiem

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2010 10:31
Pierwszy statek z napędem słonecznym ruszył w rejs.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ruszył największy wyścig słoneczny na świecie

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2011 00:05
W Australii rozpoczął się tradycyjny wyścig samochodów napędzanych energią słoneczną. W zawodach World Solar Challenge biorą udział zawodnicy z 21 krajów. Wystartowało 39 drużyn.
rozwiń zwiń