Nauka

Drukowanie 3D przyszłością muzeów

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2012 13:35
Technika drukowania trójwymiarowego przy użyciu proszków metalicznych i mineralnych pomoże w wymianie eksponatów muzealnych pomiędzy muzeami świata.
Drukowanie 3D przyszłością muzeów
Foto: sxc.hu

Sporą część z nich będzie można przesłać niewielkim tematycznym muzeom prowincjonalnym w postaci kopii 3D – poinformowały media.

Pierwszym muzeum, które rozpoczęło projekt takiego rozpowszechniania eksponatów jest wielkie The Smithsonian Museum znajdujące się w Waszyngtonie. Posiada ono 137 mln zabytków kultury materialnej, z których wystawiane jest regularnie około 2 proc. Obecnie kopie z eksponatów The Smithsonian mają znaleźć się w innych muzeach USA.

Pierwszym obiektem jest posąg Thomasa Jeffersona wystawiany w National Museum of African American History and Culture także w Waszyngtonie. Ten brązowy posąg, pochodzący z XIX wieku, został skopiowany w brązowym proszku metalicznym na przemysłowej drukarce wielkoformatowej 3D. Kopia znalazła się Monticello Thomas Jefferson Museum w Wirginii.

Kopię wykonano w podobny sposób w jaki drukuje się obecnie duże części lotnicze. Posąg podzielono na cztery części, z których każda została zeskanowana skanerem laserowym. Holograficzny model został przekazany do stacji roboczej, zarządzającej drukarką, która dokonała wydruku całego posągu w skali 1:1. W trakcie wydruku do proszku metalicznego dodano brązowego barwnika, który pozwoli na dokładniejsze imitowanie brązu – całkowity wydruk posągu w brązie o podobnym składzie, jaki zastosowano do odlania oryginału, byłby zbyt drogi.

Według TV CNN, The Smithsonian Museum pracuje obecnie nad wydrukami starszych eksponatów brązowych m.in. małych brązów z Bliskiego Wschodu, które trafią do muzeum w Kalifornii.

(ew/pap)

Czytaj także

Przełomowe wydanie. Zdjęcia 3D w gazecie

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2010 13:07
Belgijska gazeta w trójwymiarowym wydaniu. We francuskojęzycznym dzienniku „Le Derniere Heure" wszystkie zdjęcia ukazały się w 3D.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielki postęp - zabiegi okulistyczne w technice 3D

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2011 20:16
W Portugalii przeprowadzono pierwsze na świecie operacje okulistyczne w technice 3D. - To wielki krok naprzód - przekonują lekarze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Filmy 3D bezpieczne dla oczu, ale...

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2012 21:00
- Filmy 3D nie są szkodliwe dla narządu wzroku, jeśli tylko oglądamy je w umiarkowanym stopniu – mówi prof. Jerzy Szaflik, konsultant krajowy ds. okulistyki.
rozwiń zwiń