Nauka

Ekspert: tragedia Titanica się nie powtórzy

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2012 12:30
Katastrofa okrętowa z przyczyn naturalnych na taką skalę już się nie powtórzy - poinformował portal University of Southampton.
Kadr z filmu Titanic
Kadr z filmu TitanicFoto: mat.promocyjne

Do takiego wniosku doszedł brytyjski naukowiec i ekspert budownictwa okrętowego prof. Ajit Shenoi, po przeanalizowaniu przyczyn zatonięcia Titanica oraz zmian w rozwiązaniach konstrukcyjnych okrętów i wyszkoleniu załogi dokonanych w czasie ostatnich 100 lat.

RMS Titanic zderzył się z górą lodową w nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 i zatonął pociągając na dno 1539 osób. Według brytyjskiego naukowca, tragedia miała dwie przyczyny. Pierwsza związana była z niedostatkami technologicznymi - niedostateczną ilością łodzi i tratw ratunkowych, złymi materiałami użytymi w konstrukcji kadłuba statku i osłabieniem konstrukcji grodzi wodoszczelnych przez rozmieszczenie ich zbyt rzadko i wykonanie ze zbyt cienkiej stali. Druga przyczyna związana była z działaniami załogi - jej wyszkoleniem, niewykorzystanymi możliwościami lepszej komunikacji i zarządzania ewakuacją i braku jasnego określenia obowiązków każdego członka załogi i oficera.

Jak stwierdził prof.Shenoi, po tej katastrofie żegluga pasażerska na ogół jest bezpieczna, zaś zmieniono przepisy dotyczące ilości łodzi ratunkowych i środków ratunkowych na pokładzie, praktycznie nie przestrzegane w czasach "Titanica". Spowodowało to, że katastrofy statków pasażerskich, które zdarzyły się później m.in. promów "Jan Heweliusz", "Herald of Free Enterprise", "Estonia" czy statków pasażerskich jak "Costa Concordia" mimo zdecydowanych błędów w wyszkoleniu załogi, dowodzeniu czy prowadzeniu akcji ratowniczej oraz problemów konstrukcyjnych, nie pociągnęły one za sobą tyle ofiar co katastrofa Titanica.

Katastrofy z powodów naturalnych, jak w przypadku Titanica, występowały po tym fakcie bardzo rzadko, zaś największa katastrofa morska - zatonięcie filipińskiego promu MV Dona Paz, które pociągnęło za sobą 4341 ofiar śmiertelnych - została spowodowana kolizją i pożarem.

/
(ew)

Czytaj także

Krewna ofiary z Titanica na pokładzie Concordii

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2012 19:48
Na pokładzie statku Costa Concordia, który rozbił się o skały u wybrzeży Toskanii, była krewna mężczyzny - śmiertelnej ofiary katastrofy Titanica w 1912 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Titanic wraca do domu

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2012 17:12
W Belfaście otwarto wzniesione nakładem 97 mln funtów centrum turystyczne upamiętniające stulecie zatonięcia najsłynniejszego transatlantyku świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Centrum Titanica za 97 milionów

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2012 07:05
Na czterech piętrach mieści się dziewięć wystaw obrazujących historię statku od zaprojektowania go, budowę w miejscowej stoczni Harland & Wolff i zatonięcia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wrak Titanica na liście dziedzictwa UNESCO

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2012 16:30
Wrak Titanica, który zatonął 100 lat temu po zderzeniu z górą lodową na północnym Atlantyku, korzysta już z ochrony konwencji UNESCO o ochronie podwodnego dziedzictwa kulturowego.
rozwiń zwiń