Nauka

200 lat temu urodził się legendarny polski zegarmistrz

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2012 15:55
Antoni Norbert Patek jako pierwszy na świecie zaczął masowo produkować zegarki kieszonkowe. Dzisiaj uchodzącą one za jedne z najbardziej ekskluzywnych zegarków na świecie.
200 lat temu urodził się legendarny polski zegarmistrz
Foto: Rama/Wiki.

Był polskim szlachcicem herbu Prawdzic. Urodził się 14 czerwca 1812 roku. Brał udział w Powstaniu Listopadowym, po którym musiał wyjechać z kraju.
W Prusach z polecenia gen. Józefa Bema zorganizował punkt etapowy dla emigrujących do Francji polskich powstańców. Potem sam przeniósł się do Francji, aby osiąść w szwajcarskiej Genewie. To tam nauczył się sztuki zegarmistrzowskiej. W 1839 roku w wraz z innym polskim emigrantem Franciszkiem Czapkiem otworzył manufakturę artystycznych zegarków.
W 1844 roku podczas wystawy w Paryżu, gdzie firma Czapek-Patek prezentowała swoje wyroby, Antoni Patek poznał francuskiego zegarmistrza Adriena Philippe'a, który skonstruował nowatorski mechanizm naciągowy, dzięki któremu nie potrzeba już było używać kluczyka do nakręcania zegarka. Gdy w 1845 wygasła umowy spółki Patek rozstał z Czapkiem i założył własną firmę. Na stanowisku dyrektora technicznego zatrudnił Philippe'a.
Sześć lat później firma zmieniła nazwę na Patek Philippe. Wspólnicy wyznaczyli sobie za cel produkcję najlepszych na świecie zegarków. Udało się: już w 1851 roku ich zegarek kupiła królowa Wiktoria, a firma otrzymała złoty medal. Szybko stali się ulubioną manufakturą światowej arystokracji.
Antoni N. Patek został wyróżniony tytułem hrabiowskim przez papieża Piusa IX. Choć na emigracji pozostał do końca życia, nie zaprzestał interesować się sprawami polskimi – wspierał wydarzenia Wiosny Ludów, opiekował się uchodźcami po klęsce powstania styczniowego i był działaczem katolickim.
Po jego śmierci firma kilkakrotnie zmieniała właścicieli. Od 1929 roku należy do rodziny Sternów. Istnieje do dzisiaj. Wśród znanych posiadaczy zegarków firmy Patek-Philippe byli królowa Wiktoria i książę Albert, Zygmunt Krasiński, Piotr Czajkowski, Lew Tołstoj, Maria Skłodowska-Curie, Albert Einstein, Niels Bohr, papież Pius XII, Walt Disney, Josip Broz Tito i Józef Stalin.
(ew/wiki)

Czytaj także

"Zegar musi mieć duszę" - Agnieszka Walewicz

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2009 18:15
Bohaterem audycji jest warszawski zegarmistrz, pan Roman Olędzki, który praktykę rozpoczął przed wojną u swojego wuja. Rodzinną tradycję kontynuuje jego młodszy syn. Wielką pasją pana Romana jest kolekcjonowanie i naprawa zegarów antycznych.
rozwiń zwiń