Nauka

Tysiące błędów w oprogramowaniu Curiosity

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2012 13:12
Na zlecenie NASA sprawdzono 2 mln kodów C i C++ łazika. Analizy wykazały około 2 tysięcy błędów. Co dalej?
Łazik Curiosity
Łazik CuriosityFoto: (fot. PAP/EPA/NASA/JPL-Caltech)
Tysiące błędów w oprogramowaniu Curiosity 
Analizy wykazują, że w kodzie oprogramowania MSL znajduje się około 2 tysięcy błędów. Co to oznacza?
Analizy dokonano na zlecenie NASA. Zbadano 2 mln kodów C i C++ łazika. Mimo odkrytych błędów misja nie jest zagrożona – poinformowały media.
Jak donosi portal The Register, analizie poddawano aplikacje i system operacyjny komputera głównego na pokłądzie MSL. Jak szacuje szef ekipy sprawdzająćej Andy Chou, błędów jest około 2 tys., ale ich dokładna liczba nie jest jeszcze znana. - Dla typowego oprogramowania komercyjnego nie jest niczym dziwnym, kiedy znajduje się jeden błąd na każde 1000 linii kodu. Dla projektu dedykowanego, złożonego z 2 mln linii kodu także nie byłoby niczym dziwnym, gdyby Coverity znalazło 2 tys. błędów – mówi.
Raport o błędachzostał wysłany do NASA, które zajmie się teraz ich naprawianiem. Agencja wstrzymuje się obecnie z podaniem liczby błędów. Jak twierdzą specjaliści, ich korekcja jest obecnie bardzo skomplikowana, trzeba bowiem poprawić je wszystkie, a następnie zaktualizować system Curiosity - a, jak wiadomo, urządzenie znajduje się na Marsie. 
To nie pierwszy przy[adek poprawiania oprogramowania działającego urządzenia badawczego. Pdobną operację przeprowadzono w CERN. W 3,4 mln linii oprogramowania LHC znaleziono aż 40 tys. błędów. Wszystkie poprawiono. 

Mimo odkrytych błędów misja nie jest zagrożona - poinformowały media.

Jak donosi portal The Register, analizie poddawano aplikacje i system operacyjny komputera głównego na pokładzie MSL. Szef ekipy sprawdzającej Andy Chou szacuje, że błędów jest około 2 tysiące, ale ich dokładna liczba nie jest znana. - W typowym oprogramowaniu komercyjnym nie dziwi 1 błąd na każde 1000 linii kodu. Nie powinno też zaskakiwać, że w projekcie dedykowanym, złożonym z 2 milionów linii kodu, Coverity znalazło 2 tysiące błędów - mówi.

Raport o błędach został już sporządzony i wysłany do NASA, która zajmie się teraz ich poprawianiem. Agencja wstrzymuje się obecnie z podaniem dokładnej liczby błędów. Jak twierdzą specjaliści, ich korekcja będzie bardzo skomplikowana, bowiem najpierw trzeba poprawić je wszystkie, a następnie zaktualizować cały system Curiosity. A, jak wiadomo, urządzenie znajduje się na Marsie, co dodatkowo utrudnia proces.

To nie pierwszy przypadek poprawiania oprogramowania działającego urządzenia badawczego. Podobną operację przeprowadzono w CERN. W 3,4 mln linii oprogramowania LHC znaleziono aż 40 tysięcy błędów. Wszystkie poprawiono.

(ew/pap/TheRegister)

Czytaj także

Załóż okulary. 3D prosto z Marsa

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2012 11:00
James Cameron pewnie jest zachwycony. NASA udostępnia zdjęcia z Marsa także w formacie 3D.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mars w kolorze. Curiosity przesłał kolejne zdjęcie

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2012 06:56
Na razie w niskiej rozdzielczości. Na wysoką trzeba jeszcze poczekać - mówią naukowcy NASA.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Curiosity" bada Marsa. Wybrał skałę do analizy

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2012 12:07
Niewielki beżowy kamyk w kształcie piramidy ma już swą nazwę N165 i jest na celowniku łazika.
rozwiń zwiń
Czytaj także

NASA wysyła na Marsa kolegę Curiosity

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2012 09:50
Łazik InSight będzie następną marsjańską misją NASA- na Czerwonej Planecie ma wylądować w 2016 roku. Ma zagłębić swoje sondy we wnętrze Marsa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Curiosity wyżłobił pierwsze ślady na Marsie

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2012 06:08
Łazik Curiosity przejechał pierwszych kilka metrów po powierzchni Czerwonej Planety - poinformowała amerykańska agencja kosmiczna NASA.
rozwiń zwiń