Nauka

Potężny teleskop SKA na tle gwiaździstego nieba

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2012 23:30
W najbliższy piątek startuje pierwsza, niewielka jeszcze część potężnego teleskopu SKA - Square Kilometre Array. Zobacz, jak prezentuje się na wspaniałym wideo.
W najbliższy piątek startuje pierwsza, niewielka jeszcze część potężnego teleskopu SKA- Square Kilometre Array. Zobacz, jak prezentuje się na wspaniałym wideo.
SKA to planowana sieć radioteleskopów o całkowitej powierzchnię jednego kilometra kwadratowego (stąd nazwa). Będzie działać w szerokim zakresie częstotliwości oraz będzie 50 razy bardziej czuły niż jakikolwiek dzisiejszy radioteleskop. Docelowo będzie też pracował na bardzo wydajnych centralnych silnikach obliczeniowych i wykorzystywał długodystansowe połączenia o pojemności większej od dzisiejszego światowego ruchu internetowego. Dzięki temu będzie można badać niebo ponad dziesięć tysięcy razy szybciej niż obecnie. 
Sieć SKA zostanie zbudowana na półkuli południowej w kilku różnych miejscach: Republice Południowej Afryki, Australii oraz w Nowej Zelandii. To dlatego, że tam obserwacja naszej Galaktyki Drogi Mlecznej. 
Budowa SKA ma się zakończyć w 2024 roku.
Pierwsza „porcja” sieci powstała w Autralii. To 36 12-metrowych anten na przestrzeni 4000 m. Będą działały razem, tworząc jeden instrument. 
Australijska sieć to ASKAP, Australian Square Kilometer Array Pathfinder. Jest 100 razy bardziej potężna od istniejących radioteleskopów. Stanowi projekt przygotowujący konstrukcję SKA i z czasem zapewne wejdzie w jego skład. ASKAP ma zostać okończony w przyszłym roku.

SKA to planowana sieć radioteleskopów o całkowitej powierzchni obserwacyjnej jednego kilometra kwadratowego (stąd nazwa). Będzie działać w szerokim zakresie częstotliwości oraz będzie 50 razy bardziej czuły niż jakikolwiek dzisiejszy radioteleskop.

Docelowo będzie pracował na bardzo wydajnych centralnych silnikach obliczeniowych i wykorzystywał długodystansowe połączenia o pojemności większej od dzisiejszego światowego ruchu internetowego. Dzięki temu będzie można badać niebo ponad dziesięć tysięcy razy szybciej niż obecnie. 

Sieć SKA zostanie zbudowana na półkuli południowej w kilku różnych miejscach: Republice Południowej Afryki, Australii oraz w Nowej Zelandii. To dlatego, że tam obserwacja naszej Galaktyki Drogi Mlecznej. Budowa SKA ma się zakończyć w 2024 roku.

Pierwsza „porcja” sieci powstała w Autralii. To 36 12-metrowych anten na przestrzeni 4000 m. Będą działały razem, tworząc jeden instrument. Australijska sieć to ASKAP, Australian Square Kilometer Array Pathfinder. Jest 100 razy bardziej potężna od istniejących radioteleskopów. Stanowi projekt przygotowujący konstrukcję SKA i z czasem zapewne wejdzie w jego skład. ASKAP ma zostać okończony w przyszłym roku.

(ew/Popsci/Wiki)

 

Czytaj także

Naukowcy budują najpotężniejszy radioteleskop wszechczasów

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2011 14:04
W realizacji projektu, który pomoże odkryć tajemnice wszechświata, bierze udział 70 instytucji z 20 państw, w tym z Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najpotężniejszy radioteleskop wszech czasów

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2011 14:40
Astronomowie budują najpotężniejszy radioteleskop wszech czasów. W realizacji projektu, który pomoże odkryć tajemnice wszechświata, bierze udział 70 instytucji z 20 państw, w tym z Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdzie powstanie najpotężniejszy teleskop świata?

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2011 14:52
- Australia lub RPA są najlepszymi gospodarzami. W rzadko zaludnionych regionach zakłócenia radiowe są niewielkie - twierdzi australijski dziennikarz naukowy Darren Osborne.
rozwiń zwiń