Nauka

Dla takiej protezy warto złamać rękę

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2013 12:00
Trzech studentów z University of California drukuje w 3D eleganckie protezy, które kiedyś mogą zastąpić gips. Lekkie, piękne i przewiewne - jak designerskie rękawiczki.
Proteza od zaprojektowana przez Nicholasa Solakiana, Petera Nguyena i Dereka Buella; UCLAs School of Architecture  Urban Design.
Proteza od zaprojektowana przez Nicholasa Solakiana, Petera Nguyena i Dereka Buella; UCLA's School of Architecture & Urban Design.

Prototyp jest wspaniały: to egzoszkielet w formie sieci, który w optymalny sposób podtrzymuje uszkodzoną strukturę kostną. Nicholas Solakian, Peter Nguyen i Derek Buell skupili się na złamaniu nadgarstka. Kontuzje tego typu zdarzają się często w rejonach klęsk żywiołowych.

Drukowany egzoszkielet przynosiłby ulgę, byłby wytrzymały, a do tego byłby dostępny niemal od ręki. Wystarczyłoby wskanować uszkodzoną kończynę, a potem go wydrukować. - Struktura różni się twardością i gęstością. W miejscach bardziej oddalonych od złamania materiał jest bardziej giętki - mówi Nguyen. A zatem i łatwiejszy w noszeniu.

To niepierwszy prototyp tego typu. Kilka tygodni temu podobna protezę zaprojektował  student Victoria University of Wellington Jake Evill.

To nie pierwszy prototyp tego typu. Kilka tygodni temu podobna protezę zaprojektował student Victoria University of Wellington Jake Evill. Na razie "gips" tego typu jest pieśnią przyszłości. Aparatura do jego projektowania i drukowania jest droga i zajmuje sporo miejsca. Ale może kiedyś?

(ew/PopSci)

Zobacz więcej na temat: medycyna technologie
Czytaj także

Protezę dłoni można... wydrukować

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2013 12:19
Potrzeba matką wynalazku. Stolarz z RPA, który stracił palce w wypadku przy pracy, skonstruował tanią mechaniczną protezę, którą można "wyprodukować" na własną rękę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tablety montowane w karetkach pogotowia parzą i wybuchają

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2013 17:56
W szwankujący sprzęt wyposażonych jest ponad sto karetek pogotowia w Małopolsce. Na takich tabletach pracują ratownicy medyczni m.in. w Nowym Sączu i Limanowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdzie lekarz nie może, komputer pośle

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2013 21:00
Ile technologia może zrobić dla medycyny? Całkiem sporo. O interfejsach multimedialnych, które pozwalają komunikować się z osobami w śpiączce lub całkowicie sparaliżowanymi, opowiada profesor Andrzej Czyżewski z Politechniki Gdańskiej.
rozwiń zwiń