8 sierpnia 1989 w kosmos poleciał europejski satelita Hipparcos. Dokonał wielkich rzeczy: wyznaczył odległości do ponad 2,5 miliona gwiazd.
Hipparcos to skrót od "High Precision Parallax Collecting Satellite". Nazwa została nadana na cześć starożytnego greckiego astronoma Hipparchosa z Nikei.
Satelita był przedsięwzięciem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Miał na celu pomiar paralaks i ruchów własnych gwiazd.
Satelita wyznaczył odległości do ponad 2,5 miliona gwiazd, położonych w promieniu 150 parseków (490 lat świetlnych) od Ziemi; wyniki tych pomiarów zawarto w katalogach – Hipparcos, Tycho i i jego znacznie ulepszonej wersji Tycho-2.
Nie wszystkie dane uzyskane przez Hipparchosa były precyzyjne. W przypadku wielu gwiazd znacznie różniły się od dotychczas przyjmowanych. Między innymi odległość od Plejad zmierzona przez satelitę była o 10% mniejsza niż zmierzona innymi metodami, a spośród 3000 gwiazd leżących w obrębie 75 lat świetlnych od Słońca, aż 20 do 30% leżało według Hipparcosa znacznie dalej.
W czerwcu 2004 obserwacje wykonane przez Teleskop Hubble'a oraz obserwatoria na Mount Palomar i Mount Wilson dowiodły, że dystans do Plejad otrzymany przez Hipparcosa jest błędny
Hipparcos to skrót od "High Precision Parallax Collecting Satellite". Nazwa została nadana na cześć starożytnego greckiego astronoma Hipparchosa z Nikei.
Satelita był przedsięwzięciem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Miał na celu pomiar paralaks i ruchów własnych gwiazd. Zbieranie danych trwało do marca 1993, natomiast łączność z satelitą całkowicie zawieszono 15 sierpnia tego samego roku.
Satelita wyznaczył odległości do ponad 2,5 miliona gwiazd, położonych w promieniu 150 parseków (490 lat świetlnych) od Ziemi; wyniki tych pomiarów zawarto w katalogach – Hipparcos, Tycho i i jego znacznie ulepszonej wersji Tycho-2 (opublikowany dopiero w 2000 roku).
Nie wszystkie dane uzyskane przez Hipparcosa były precyzyjne. W przypadku wielu gwiazd znacznie różniły się od dotychczas przyjmowanych. Między innymi odległość od Plejad zmierzona przez satelitę była o 10% mniejsza niż zmierzona innymi metodami, a spośród 3000 gwiazd leżących w obrębie 75 lat świetlnych od Słońca, aż 20 do 30% leżało według Hipparcosa znacznie dalej. W czerwcu 2004 obserwacje wykonane przez Teleskop Hubble'a oraz obserwatoria na Mount Palomar i Mount Wilson dowiodły, że dystans do Plejad otrzymany przez Hipparcosa jest błędny.
(ew/wiki)