Zdjęcie jest składanką obrazów uzyskanych w zakresie widma zwanym bliską podczerwienią, przy pomocy teleskopu do przeglądów nieba VISTA* w należącym do Europejskiego Obserwatorium Południowe (ESO) Obserwatorium Paranal w Chile.
Pokrywa cały obłok molekularny Orion A, jeden z dwóch gigantycznych obszarów w kompleksie obłoków molekularnych w Orionie. Orion A rozciąga się na ok. 8 stopni na południe od fragmentu konstelacji Oriona zwanej mieczem [innym olbrzymim obłokiem molekularnym w obłoku molekularnym Oriona jest Orion B, który znajduje się na wschód od Pasa Oriona].
Nauka w portalu PolskieRadio.pl
Nowe zdjęcie to kolejny krok w stronę uzyskania kompletnego obrazu procesów gwiazdotwórczych w obłoku Orion A, zarówno dla gwiazd małomasywnych, jak i masywnych.
Najbardziej spektakularne obiekty w słynnej Mgławicy w Orionie, zwanej także Messier 42, są widoczne po lewej stronie zdjęcia. Obszar ten tworzy fragment miecza znanej, jasnej konstelacji Oriona.
W innym miejscu na zdjęciu możemy spojrzeć w ciemne obłoki molekularne kompleksu Orion A i dostrzec wiele ukrytych "skarbów", w tym dyski materii, z których mogą narodzić się nowe gwiazd (dyski przedgwiazdowe), mgławice związane z nowo narodzonymi gwiazdami (obiekty Herbiga-Haro), mniejsze gromady gwiazd, a nawet gromady galaktyk leżące daleko poza Drogą Mleczną.
* VISTA jest największym teleskopem dedykowanym przeglądom nieba. Ma duże pole widzenia pokryte czułymi detektorami podczerwieni, co czyni instrument idealnym do uzyskiwania głębokich, dobrej jakości obrazów w podczerwieni.
VISTA może obserwować światłom, którego nie dostrzega ludzkie oko, pozwalając astronomom na identyfikowanie wielu obiektów zazwyczaj ukrytych przed nami w gwiezdnym mateczniku.
***
Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) jest międzyrządową organizacją astronomiczną. Wspiera je 16 krajów: Austria, Belgia, Brazylia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Polska, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy.
ESO prowadzi programy dotyczące projektowania, konstrukcji i użytkowania silnych naziemnych instrumentów obserwacyjnych, pozwalając astronomom na dokonywanie odkryć naukowych. Zarządza trzema obserwatoriami w Chile: La Silla, Paranal i Chajnantor.
ESO, kk