Przeciętny użytkownik energii elektrycznej uważa, że energia ta bierze się z przysłowiowego gniazdka w ścianie. Tymczasem jej wytwarzanie to ogromne koszty nie tylko dla naszego portfela, ale i środowiska.
Jak próbować rozwiązać ten problem? Eksperci podpowiadają: dzięki wykorzystaniu biomasy. Joanna Skrzypiec:
Tanie, wszędzie dostępne źródło energii, efektywniejsze niż atom – biomasa.
Henryk Dębicki z Centrum Ekoenergii w Sulechowie: - Jest to produkt organiczny, pochodzący z roślin, ze zwierząt, czyli każda materia, która zwiera w swoim składzie pierwiastkowy węgiel i podlega biodegradacji, czyli rozkładowi biologicznemu w przyrodzie, w naturalnych warunkach. Już w XVIII wieku ludzkość wynalazła ogniwa paliwowe biokarbonowe, wykorzystano do produkcji prądu elektrycznego sproszkowany biokarbon, czyli węgiel drzewny, pochodzący z biomasy. Na bazie tego eksperymentu pod koniec XIX wieku zbudowano pierwszą elektrownię i to był początek ery ogniw paliwowych biokarbonowych. Produkcja prądu elektrycznego jest 3-krotnie tańsza od jego produkcji w elektrowni atomowej, ponadto jest to elektrownia rozproszona, którą każdy zjadacz chleba może mieć zamiast swojej kotłowni. Jest to cudowne paliwo, które można produkować przy jednoczesnym wykorzystaniu energii słonecznej. Zyskujemy tym samym bardzo tanie źródło energii i to w 100% odnawialne. Nad projektami z wykorzystaniem biomasy pracują także naukowcy z Akademii Morskiej w Gdyni czy Politechniki Warszawskiej.
Piotr Krawczyk z Instytutu Techniki Cieplnej: - Prowadziliśmy prace nad oszacowaniem potencjału biomasy oraz prace nad wytwarzaniem biopaliw płynnych w zaprojektowanym przez nas urządzeniu i te badania zakończyły się powodzeniem. Nie doszło jednak do przełożenia tego na realia rynkowe ze względów ekonomicznych.
Polska przeszłość biomasy rozbija się o finanse. Mimo to mamy przykłady na jej wykorzystanie.
Piotr Krawczyk: - W Polsce jest około 2 tysięcy oczyszczalni, z czego około 300 jest wyposażone w tzw. komory fermentacyjne i w nich jest, przy okazji przeróbki odpadów powstających w oczyszczalni ścieków, wytwarzany biogaz. W tych oczyszczalniach jest wytwarzana energia elektryczna i odzyskiwane ciepło.
Obok oczyszczalni są także fermy kurze i wysypiska śmieci, które w tej technologii stają się materiałem rynkowym i co więcej – przynoszącym dochód.