Nauka

Szwajcarski scyzoryk do zadań specjalnych

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2011 18:37
Inżynierowie opracowali nowe "ucyfrowione" wersje słynnego scyzoryka bojowego armii szwajcarskiej, zawierające m.in. zabezpieczone szyfrowaniem dyski flash czy wskaźniki laserowe.
Nowy cyfrowy nóż armii szwajcarskiej
Szwajcarscy inżynierowie opracowali nowe „ucyfrowione” wersje słynnego scyzoryka bojowego armii szwajcarskiej, zawierające m.in. zabezpieczone szyfrowaniem dyski flash czy wskaźniki laserowe. – poinformował magazyn Technology Review. 
Inżynierowie z Victorinox, firmy znanej z produkcji słynnych wielofunkcyjnych scyzoryków armii szwajcarskiej, zaadaptowanych przez niemal wszystkie armię świata i wiele organizacji paramilitarnych, opracowali różne wersje „scyzoryków cyfrowych” pod wspólną nazwą Victorinox Flash
Umieszczono je w takiej samej obudowie, jak charakterystyczne scyzoryki armii szwajcarskiej . Wersja Secure zawiera dwie pamięci flash w wersjach od dwóch pamięci 2 GB do 2 pamięci 64 GB. Są to pamięci o dużej szybkości (transfer do 30 Mbps) , opracowane przez szwajcarską firmę Swissbit AG, produkującą bezpieczne pamięci m.in. dla sektora bankowego. Dyski są zabezpieczone przed niepowołanym dostępem poprzez płytkę dotykową w którą wprowadzony jest odcisk palca.
Najbardziej do zwykłego noża armijnego podobny jest Victorinox Presentation Master Flight, który poza wszystkimi ostrzami charakterystycznymi dla scyzoryka armii szwajcarskiej tj. małym i większym nożem, pilnikiem i nożyczkami oraz dwoma pamięciami USB, z dostępem zabezpieczonym hasłem z szyfrowaniem wysokiego poziomu AES256, posiada także wskaźnik laserowy oraz moduł zdalnej komunikacji radiowej Blouetooth.
Nie jest to pierwsza próba „ucyfrowienia” podstawowego sprzętu przeznaczonego dla żołnierzy i miłośników wypraw ekstremalnych. W 2009 roku, inżynierowie i informatycy pracujący dla producenta podstawowych noży bojowych OKC3S amerykańskich US Marines, firmy Ontario Knife Company z USA opracowali model, w którym w rękojeści noża znajdowała się wyjmowana pamięć USB, umieszczona na cienkiej, zwijalnej lince, tak, aby nie zginęła. Podobnie, jak w cyfrowym scyzoryku Victorinox, pamięć ta posiadała mała aplikację chroniącą hasłem dane przed niepowołanym dostępem, z szyfrowaniem wysokiego poziomu.

Jak poinformował magazyn "Technology Review", inżynierowie z Victorinox, firmy znanej z produkcji słynnych wielofunkcyjnych scyzoryków armii szwajcarskiej, zaadaptowanych przez niemal wszystkie armie świata i wiele organizacji paramilitarnych, opracowali różne wersje "scyzoryków cyfrowych" pod wspólną nazwą Victorinox Flash.

Pamięć zabezpieczona odciskiem palca

Umieszczono je w takiej samej obudowie jak charakterystyczne scyzoryki armii szwajcarskiej. Wersja Secure zawiera dwie pamięci flash w wersjach od dwóch pamięci 2 GB do 2 pamięci 64 GB. Są to pamięci o dużej szybkości (transfer do 30 Mbps) , opracowane przez szwajcarską firmę Swissbit AG, produkującą bezpieczne pamięci m.in. dla sektora bankowego. Dyski są zabezpieczone przed niepowołanym dostępem poprzez płytkę dotykową, w którą wprowadzony jest odcisk palca. To gadżet godny nawet Jamesa Bonda!

Ostrza, pilniczek i... USB

Najbardziej do zwykłego noża armijnego podobny jest Victorinox Presentation Master Flight, który poza wszystkimi ostrzami charakterystycznymi dla scyzoryka armii szwajcarskiej tj. małym i większym nożem, pilnikiem i nożyczkami oraz dwoma pamięciami USB, z dostępem zabezpieczonym hasłem z szyfrowaniem wysokiego poziomu AES256, posiada także wskaźnik laserowy oraz moduł zdalnej komunikacji radiowej Blouetooth. Innym udoskonaleniem jest laser lub świecąca dioda.

Nie jest to pierwsza próba "ucyfrowienia" podstawowego sprzętu przeznaczonego dla żołnierzy i miłośników wypraw ekstremalnych. W 2009 roku inżynierowie i informatycy pracujący dla producenta podstawowych noży bojowych OKC3S amerykańskich US Marines, firmy Ontario Knife Company z USA, opracowali model, w którym w rękojeści noża znajdowała się wyjmowana pamięć USB, umieszczona na cienkiej, zwijalnej lince, tak aby nie zginęła. Podobnie jak w cyfrowym scyzoryku Victorinox, pamięć ta posiadała mała aplikację chroniącą hasłem dane przed niepowołanym dostępem, z szyfrowaniem wysokiego poziomu.

(ew/pap/victorinox)

 

Zobacz więcej na temat: firma James Bond USA