Nauka

Twoje EKG zabezpieczy dane

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2012 11:40
Uczeni z Tajwanu opracowali nowy mechanizm zabezpieczenia danych za pomocą zapisu EKG użytkownika. Zapis ten jest unikalny i skrót z niego może zabezpieczyć poufne dane na dysku twardym – poinformował magazyn Information Sciences.
Twoje EKG zabezpieczy dane
Foto: Glow Images/East News

Zespół uczonych z Tajwanu pod kierownictwem prof. Chun-Liang Lina z National Chung Hsing University w Taichungu opracował nowy mechanizm zabezpieczania danych i szyfrowania, który może zabezpieczyć poufne dane.

Podstawą jest elektroniczny zapis rytmu serca pochodzący z EKG użytkownika. W systemie zaproponowanym przez prof.Lin, zapis EKG pobierany jest z palca użytkownika, poprzez specjalny czytnik, umieszczony na komputerze lub notebooku. Na tej podstawie generowany jest klucz prywatny, stanowiący podstawę systemu szyfrowania danych opartego na matematycznej teorii chaosu. W rozwiązaniu tym drobne zmiany wprowadzone według matematycznego algorytmu z zastosowaniem zapisu z EKG wiodą do wielkich zmian w danych wyjściowych, szyfrując je w ten sposób.

Klucz jest tworzony jednokrotnie i przechowywany, gdyż tylko na jego podstawie można dokonywać odszyfrowania dysku. Według prof. Lin. Przy zastosowaniu tej metody można stworzyć mechanizm bezpiecznych zewnętrznych dysków twardych, na których poufne dane mogą być szyfrowane poprzez pobieranie zapisu EKG z palców użytkownika, poprzez czytnik wbudowany w taki dysk i oprogramowanie do szyfrowania czasie rzeczywistym. Odszyfrowanie następowałoby wtedy poprzez powtórne pobranie zapisu.

(ew/pap)

Zobacz więcej na temat: komputery notebooki Tajwan
Czytaj także

Jak firmy kasują dane z twardych dysków? Młotkiem i wiertarką

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2011 12:30
Najpopularniejszymi amatorskimi sposobami, mającymi uniemożliwić dotarcie do danych, są metody "na gwóźdź i młotek" lub "na wiertarkę" polegające na przebiciu lub przewierceniu całego dysku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zdrowe serce, które nie bije

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2011 14:10
Puls już nie jest oznaką życia. To dlatego, że naukowcy opracowali metodę podtrzymywania krążenia, do którego nie jest potrzebne bicie serca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Telefon do EKG

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2011 17:24
Służy do monitorowania pracy serca. Pomiar on-line jest wysyłany lekarzowi, który ma podgląd do systemu 24 godziny na dobę.
rozwiń zwiń