Nauka

Wyścigówki z reklamówki? To może być przyszłość F1

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2012 12:45
Ze zużytych toreb plastikowych można uzyskać włókno węglowe - znakomity materiał na jachty, śmigła helikopterów czy, właśnie, samochody wyścigowe.
Wyścigówki z reklamówki? To może być przyszłość F1
Foto: Jakub Klawiter/Wikipedia, lic. GNU

Torby plastikowe są jako śmieci tak dużym problemem, że niektóre rządy obłożyły ich stosowanie podatkiem lub całkowicie zakazały ich używania. W przeciwieństwie do plastikowych butelek nie da się ich wykorzystać jako surowca wtórnego w obecnie stosowanych procesach.

Zespołowi Amita Naskara z Oak Ridge National Laboratory w Tennesse udało się opracować metodę przetwarzania polietylenu, z którego wykonywane są torby, na włókno węglowe o zależnych od potrzeb parametrach. Polietylen mieszany jest z kwasem polimlekowym, uzyskiwanym ze skrobi kukurydzianej lub trzciny cukrowej, i podgrzewany. Następnie z roztworu przędzie się włókna o średnicy od 0,5 do 20 mikrometrów. Po zanurzeniu włókien w roztworze zawierającym kwas pozostaje włókno złożone z czystego węgla.

Można z niego robić odporne chemicznie filtry, natomiast w połączeniu z tworzywami sztucznymi tworzy bardzo lekki laminat o ogromniej wytrzymałości.

(ew/pap)

Czytaj także

Sztuka prosto z kubła na śmieci!

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2011 09:35
W Genui we Włoszech powstanie niebawem muzeum... śmieci. To bardzo racjonalny pomysł, bo niektóre odpadki już od dawna inspirują artystów i architektów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dom z plastikowych butelek (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2011 15:39
W Nigerii powstał pierwszy w tym kraju dom zbudowany z plastikowych butelek po napojach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Papier wielokrotnego użycia

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2012 11:40
Brytyjscy naukowcy opracowali metodę usuwania tonera z zadrukowanego papieru i co za tym idzie – całych wydruków. Papier taki może być używany nawet 5 razy przed oddaniem do recyklingu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Telefon jako surowiec wtórny

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2012 12:40
Naukowcy chińscy opracowali metodę recyklingu telefonów komórkowych, dzięki której ze 100 milionów aparatów wyrzucanych rocznie w Chinach można uzyskać 1500 kg złota, 30 ton srebra i 1000 ton miedzi.
rozwiń zwiń