Sztuczne mięśnie dla seniora
Opracowany w Japonii lekki egzoszkielet, wyposażony w sztuczne mięśnie, ma ułatwić poruszanie się i codzienne czynności - nawet podnoszenie ciężkich ładunków - informuje "New Scientist".
Ważący 9,2 kilograma egzoszkielet, opracowany przez zespół Hiroshiego Kobayashi z uniwersytetu w Tokio (Japonia) to rodzaj kombinezonu-robota. Ma postać plecaka z aluminiową ramą, rękawami i nogawkami. Sztuczne mięśnie z gumowych pęcherzy w osłonie z siatki poruszane są przez sprężone powietrze, co upraszcza ich budowę i czyni je lekkimi (w porównaniu z układem silników elektrycznych o porównywalnej mocy są 400 razy lżejsze). Ponadto nie szkodzi im ani pył, ani woda. Sterowanie zapewnia kamizelka reagująca na głos i ruchy.
Rob Gilhooly, reporter magazynu "New Scientist", nie miał problemu ani z noszeniem egzoszkieletu, ani podniesienie 40 kilogramowego worka ryżu - ezgzoszkielet odciążył jego ramiona i nogi w tej czynności.
Urządzenie ma trafić na rynek na początku przyszłego roku - cięższa wersja znajdzie zastosowanie przy wymagających siły pracach, lżejsza - na przykład w szpitalach przy podnoszeniu pacjentów. Miesięczna opłata za używanie egzoszkieletu ma wynieść około 15 000 jenów (mniej więcej 600 zł), ale w większości przypadków w 90 proc. pokryje ją ubezpieczenie zdrowotne.
Do roku 2025 osoby powyżej 65. roku życia będą stanowić około 30 proc. populacji Japonii - stąd zapotrzebowanie na wszelkie środki mogące pomóc im w życiu i pracy. Wiele starszych osób będzie się opiekować jeszcze starszymi i mniej sprawnymi.
Ważąca 9,2 kilograma konstrukcja, opracowana przez zespół Hiroshiego Kobayashi z uniwersytetu w Tokio (Japonia), to rodzaj kombinezonu-robota. Ma postać plecaka z aluminiową ramą, rękawami i nogawkami. Sztuczne mięśnie z gumowych pęcherzy umieszczone są w osłonie z siatki, a poruszane - przez sprężone powietrze, co upraszcza ich budowę i zmniejsza ciężar (w porównaniu z układem silników elektrycznych o porównywalnej mocy są one 400 razy lżejsze). Ponadto nie szkodzi im ani pył, ani woda. Sterowanie zapewnia kamizelka reagująca na głos oraz ruchy.
Rob Gilhooly, reporter magazynu "New Scientist", nie miał problemu ani z noszeniem egzoszkieletu, ani z podniesieniem 40-kilogramowego worka ryżu. Urządzenie ma trafić na rynek na początku przyszłego roku - cięższa wersja znajdzie zastosowanie przy wymagających siły pracach, lżejsza - na przykład w szpitalach przy podnoszeniu pacjentów. Miesięczna opłata za używanie egzoszkieletu ma wynieść około 15 000 jenów (czyli mniej więcej 600 zł), ale w większości przypadków ubezpieczenie zdrowotne pokryje 90% kosztów.
Do roku 2025 osoby powyżej 65. roku życia będą stanowić około 30 procent populacji Japonii - stąd zapotrzebowanie na wszelkie środki mogące pomóc im w życiu i pracy. Wielu starszych ludzi będzie się opiekować jeszcze starszymi i mniej sprawnymi.
(ew/pap)