Nauka

Kamera pomoże ustalić, czy padł gol!

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2012 18:00
Sędziowanie futbolu to chyba najbardziej kontrowersyjna strona tego sportu. Pomóc może technologia...
Kamera pomoże ustalić, czy padł gol
Foto: Glow Images/East News
Kamera pomoże ustalić, czy był gol
Sędziowanie piłki nożnej to chyba najbardziej kontrowersyjny element tego sportu. Technologia chce wyciągnąć pomocną dłoń. Spacjalna kamera ustali, czy padł gol. 
System Hawk-Eye polega na śledzeniu toru lotu piłki przez siedem niezależnych kamer o dużej rozdzielczości i prędkości. Są w stanie określić miejsce położenia piłki w trójwymiarze w każdym momencie gry. Jest już stosowany w tenisie, siatkówce i krykiecie, a coraz poważniej mówi się o wprowadzeniu go na mecze piłki nożnej. Dotąd był testowany głównie w Anglii, na przykład podczas towarzystkiego meczu Anglia-Belgia, który odbył się na Wembley 2 czerwca tego roku. Nie miał wpływu na decyzję sędziów, ale chciano go wypróbować. Jeśli się sprawdzi, a przede wszystkim - jeśli FIFA przekona się do niego, być może z czasem wspomoże sędziowanie i ułatwi pracę sędziów bramkowych.
FIFA podjęła decyzję o testach ze względu na sporą liczbę kontrowersji w najważniejszych meczach minionego sezonu. Uznano na przykład gol Juana Maty z Chelsea, który nie padł (piłka nie przekroczyła linii bramkowej) w meczu z Tottenhamem 15 kwietnia 2012. - Nikt nie lubi, kiedy mecz zostaje wygrany na podstawie konstrowersyjnych decyzji sędziowskich. Trudno o jednoznaczne rozstrzygnięcie, kiedy mowa o interpretacji wydarzenia przez sędziego (np. czy podyktowanie rzutu karnego było słuszne itp. - przyp. EW) - mówi Neale Barry, angielski sędzie piłkarski. - Ale w przypadku przekroczenia przez piłkę linii bramkowej mamy do czynienia z faktem, który łatwo ustalić. Piłka była za linią lub nie.
System Hawk-Eye został opracowany w 2001 roku przez brytyjskich inżynierów. Pomocniczy system GoalRef z kolei wykorzystuje pole magnetyczne. W przypadku gdy piłka ze specjalnie zainstalowanymi w niej czujnikami przekroczy linię bramkową, sędzia otrzymuje elektroniczny sygnał: padł gol!
Na Euro 2012 system jeszcze nie został wprowadzony. Ostateczna decyzja w jego sprawie ma zapaść w lipcu, już po zakończeniu rozgrywek. Jak na razie na Mistrzostwach podobnych kontrowersji nie ma, chociaż mieliśmu do czynienia z co najmniej jedną kproblematyczną sytuacją: w meczy Niemcy-Portugalia piłka kopnięta przez Portugalczyka Pepe uderzyła w poprzeczkę, a następnie w sam środek linii bramkowej. Gola nie było.
https:\/\/www.youtube.com/watch?v=XAX2mIXxjiU

System Hawk-Eye został opracowany w 2001 roku przez brytyjskich inżynierów. Polega na śledzeniu toru lotu piłki przez siedem niezależnych kamer o dużej rozdzielczości i prędkości. Są one w stanie określić miejsce położenia piłki w trójwymiarowej przestrzeni w każdym momencie gry.

Ten system jest już stosowany w tenisie, siatkówce i krykiecie, a coraz poważniej mówi się o wprowadzeniu go do piłki nożnej. Dotąd był testowany głównie w Anglii, m.in. podczas towarzyskiego meczu Anglia-Belgia, który odbył się na Wembley 2 czerwca tego roku. Nie miał jednak wpływu na decyzję sędziów - po prostu chciano go wypróbować. Jeśli FIFA przekona się do Hawk-Eye, być może system wspomoże sędziowanie.

FIFA zdecydowała się na testy ze względu na sporą liczbę kontrowersji w najważniejszych meczach minionego sezonu. Uznano na przykład gol Juana Maty z Chelsea, który nie padł (piłka nie przekroczyła linii bramkowej) w meczu z Tottenhamem z 15 kwietnia 2012.

- Nikt nie lubi, kiedy mecz zostaje wygrany na podstawie konstrowersyjnych decyzji sędziowskich. Trudno o jednoznaczne rozstrzygnięcie, kiedy mowa o interpretacji wydarzenia przez sędziego (np. czy podyktowanie rzutu karnego było słuszne, itp. - przyp. EW) - mówi Neale Barry, angielski arbiter - Ale w przypadku przekroczenia przez piłkę linii bramkowej mamy do czynienia z faktem, który łatwo obiektywnie stwierdzić: piłka była za linią lub nie.

Właśnie w tym pomoże system Hawk-Eye. Gdy piłka z zainstalowanymi czujnikami przekroczy linię bramkową, sędzia otrzyma elektroniczny sygnał: padł gol!

Na Euro 2012 system jeszcze nie został wprowadzony. Ostateczna decyzja w jego sprawie ma zapaść w lipcu, już po zakończeniu rozgrywek. Jak na razie w Mistrzostwach tego typu kontrowersje się nie pojawiły, chociaż mieliśmy już do czynienia z co najmniej jedną problematyczną sytuacją. Otóż, w meczu Niemcy-Portugalia piłka kopnięta przez Pepe uderzyła w poprzeczkę, a następnie w sam środek linii bramkowej. Gola nie było.

(ew/BBC/pap)

Zobacz, jak Hawk-Eye działa w krykiecie (jęz. angielski):

 

Czytaj także

"Sokole oko" przypilnuje piłkarskich sędziów

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2011 08:30
Elektroniczny system Hawk-Eye (sokole oko), który przy pomocy kamer rozstawionych na boisku generuje komputerową powtórkę obrazu, może być wkrótce testowany w meczach Premier League.
rozwiń zwiń