Nauka

Załóż czapkę! Zimą uważajmy na hipotermię

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2015 20:00
Przed zbliżającą się zimą lekarze i ratownicy zwracają uwagę na problem hipotermii. W ciągu pięciu lat (2009-2013) z powodu nadmiernego wychłodzenia organizmu zmarło w Polsce ok. 2,2 tys. osób.
Załóż czapkę Zimą uważajmy na hipotermię
Foto: (źr. MySpace)

W Krakowie ruszyła kampania społeczna „Idzie zima załóż czapkę – razem przeciwko hipotermii”. W jej ramach odbywać się będą m.in. spotkania informacyjne, a wkrótce MOPS i straż miejska rozdystrybuują wśród bezdomnych 100 czapek.

- Czapka nie jest panaceum na hipotermię, ale jest dla nas – potencjalnych świadków zdarzenia – symbolem, aby zwracać uwagę na ludzi narażonych na hipotermię. Tak jak co roku, mamy kampanie związane z latem, z wysokimi temperaturami, tak mało zwraca się uwagę na temat hipotermii – powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej ratownik medyczny Tomasz Sanak z Zakładu Medycyny Katastrof i Pomocy Doraźnej CM UJ.

Zaapelował, aby w chłodne dni nie przechodzić obojętnie obok ławek, na których leżą nieprzytomni bezdomni. Oprócz bezdomnych na wychłodzenie szczególnie narażeni są alkoholicy oraz seniorzy. - Osoby w podeszłym wieku tracą zdolność odczuwania ciepła, zimna. Niech sąsiedzi zwracają uwagę na to, jak mieszkające obok nich starsze osoby wychodzą ubrane w chłodne dni – powiedział Sanak.

Dr Tomasz Darocha, twórca małopolskiego Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej podkreślił, że aby zapobiec śmierci osób w hipotermii i wdrożyć leczenie zaawansowane przy pomocy aparatu ECMO, niezbędna jest właściwa pierwsza pomoc.

Osobę poszkodowaną - opisywał lekarz - której grozi wychłodzenie, należy ułożyć w pozycji leżącej bocznej i przykryć ją ciepłym materiałem, trzeba sprawdzić stan przytomności i przez jedną minutę sprawdzać oddech - w przypadku braku oddechu należy rozpocząć uciski klatki piersiowej. Niezwłocznie należy zadzwonić pod numery alarmowe 112 lub 999. Przy poszkodowanym należy pozostać do czasu przybycia odpowiednich służb.

(PAP)

Zobacz więcej na temat: NAUKA zdrowie zima
Czytaj także

Patrz-Dotykaj-Dbaj, czyli "7 kroków do zdrowych piersi"

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2015 10:00
Październik był miesiącem walki z rakiem piersi. To także czas, w którym warto wzmocnić wiedzę o własnym ciele. W radiowej Jedynce włączamy się w cykl warsztatów edukacyjnych mających poszerzyć wiedzę o samobadaniu piersi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szczepionki. Czy są nam potrzebne?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2015 11:13
Sezon infekcji i szczepień w pełni. Czy warto się szczepić i co zawierają szczepionki?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antybiotyki stosuj rozważnie

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2015 22:22
To hasło pierwszego Światowego Tygodnia Wiedzy o Antybiotykach. Będzie on obchodzony od 16 do 22 listopada z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia.
rozwiń zwiń