Nauka

Muzeum w Piszu pozyskało cenne artefakty sprzed ok. 2,5 tys. lat

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2017 17:03
- To dla nas prawdziwe rarytasy, bo nasza placówka jest bardzo uboga w eksponaty archeologiczne i większość wypożyczamy z muzeum w Olsztynie - powiedziała dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej dr Aneta Karwowska.
Jeden z toporów
Jeden z toporówFoto: muzeumziemipiskiej.pl

Artefakty - cztery topory - zostały wydobyte z ziemi na terenie nadleśnictwa Wipsowo podczas oczyszczania lasów z pocisków artyleryjskich pozostałych po II wojnie światowej.

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

Według Agaty Trzop-Szczypiorskiej, która prowadziła nadzór archeologiczny nad tymi pracami, topory pochodzą z XIV-XV wieku, czyli późnego średniowiecza.

Jak wskazała ekspertka, znaleziono je w niewielkiej odległości od siebie - trzy w jednym miejscu, czwarty ok. 20 m dalej. Każdy z nich ma inny kształt, wagę i rozmiary.

- Trudno jednoznacznie określić czy były to topory bojowe, czy używano ich także jako narzędzi ciesielskich, szczególnie, że jeden z nich ma kształt dotychczas nieznany z opracowań naukowych poświęconych tego typu narzędziom - wyjaśniła.

Archeolog przekazała również do muzeum świetnie zachowany naszyjnik, datowany na późną epokę brązu lub wczesną epokę żelaza, czyli VI-V w. p.n.e.

- To obręcz wykonana z brązowej taśmy, zdobiona ornamentem i wyposażona w zapięcie w formie haczyków - wytłumaczyła Trzop-Szczypiorska.

Nabytki będzie można oglądać na wystawie od 16 stycznia.

***

Prace saperskie prowadzono w latach 2014-2015 na terenie 58 z 430 nadleśnictw w całej Polsce. Oczyszczono wówczas z 1,5 mln sztuk niewybuchów i niewypałów blisko 30 tys. ha lasów na terenach, które w przeszłości wykorzystywane były przez wojsko.

Projekt "Rekultywacja na cele przyrodnicze terenów zdegradowanych, popoligonowych i powojskowych zarządzanych przez Państwowe Gospodarstwa Leśne Lasy Państwowe" kosztował 130 mln zł i został sfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

W trakcie poszukiwań - prowadzonych przez saperów pod nadzorem archeologów - odnaleziono cenne zabytkowe przedmioty. Na przykład w nadleśnictwie Okonek natrafiono na skarb złożony z 12 ozdób datowanych na IX-VIII w. p.n.e.

Znaleziono również ciekawe militaria - w nadleśnictwie Koszęcin odkryto niemiecki czołg z II wojny światowej i bombę lotniczą wypełnioną ulotkami namawiającymi Niemców do poddania, a w nadleśnictwie Żołędowo - działko MG 151/20 z samolotu Luftwaffe.

kk

Czytaj także

Najważniejsze odkrycia 2016 roku. Jednego z nich dokonali polscy archeolodzy

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2016 09:25
Artsy - prestiżowy portal poświęcony sztuce - opublikował listę najważniejszych dla historii sztuki wydarzeń w 2016 roku. Wśród nich znalazło się odkrycie, które dokonali polscy archeolodzy.
rozwiń zwiń