Fizjolog sportu dr Krzysztof Mizera tłumaczył w "Lecie z Radiem", że najczęstsze problemy dotyczą układu krążenia. - To choroby bardzo niebezpieczne nawet dla życia. Dlatego kładziemy nacisk na to, żeby zawodnik nie odstawiał sportu całkowicie na bok. Dalsza aktywność fizyczna pozwala bowiem unikną problemów zdrowotnych - tłumaczył ekspert w radiowej Jedynce.
Ryszard Szurkowski, kilkakrotny mistrz Polski w kolarstwie szosowym przyznaje, że na sportowej emeryturze musiał znaleźć sobie dodatkowe zajęcia, i to wymagające ogromnej energii. - Jak przychodzi weekend, często biorę udział w zawodach rowerowych albo tenisowych - mówił w "Lecie z Radiem".
Z kolei siatkarze narzekają często na obciążenia kolan. I to do tego stopnia, że - jak opowiada dziennikarz sportowy Polskiego Radia Tomek Kowalczyk - po zakończeniu kariery mają problemy z chodzeniem. Jeszcze gorzej jest wśród sportowców podnoszących ciężary. - Medalista olimpijski z Londynu Adrian Zieliński, który waży 85 kg, w dwuboju podniósł 385 kg. Obciążenia w tej dyscyplinie są tak ogromne, że dla ciężarowców kariera może się skończyć wózkiem inwalidzkim - dodał Kowalczyk.
Zdaniem Roberta Korzeniowskiego dolegliwości często wynikają z tego, że sportowcy biorą się za dyscypliny, których nie powinni uprawiać. - Przy bieganiu i chodzeniu sporo jest kłopotów z kręgosłupem oraz ścięgnami. Ja na szczęście nie mam poważnych przypadłości, ale w trakcie kariery co roku jeździłem do sanatorium na przegląd zdrowia. Chód sportowy akurat nie jest specjalnie szkodliwy. Jedyne, z czym teraz walczę, to dodatkowe kilogramy - dodał Korzeniowski.
Zapraszamy do odsłuchania całej audycji Karoliny Rożej. W niej m.in. także o tym, jak sportowcy blokują ból i jak dbać o ciało, żeby zminimalizować ryzyko kontuzji.
ei