Nauka

Tysiące zabytków z Jordanii trafiło do Polski. Najstarsze mają pół miliona lat

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2016 13:29
Zabytki odkryto w czasie szeroko zakrojonych badań na terenie południowej Jordanii w rejonie miejscowości At-Tafila.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: freeimages.com

- Część z przywiezionych zabytków jest unikatowa, dlatego zamierzamy zaprezentować je na wystawie, która odbędzie się w grudniu - wyjaśnił kierownik krakowskiej ekspedycji badawczej na terenie Jordanii, dr Piotr Kołodziejczyk z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Naukowiec wskazał przede wszystkim na pięściaki, czyli narzędzia krzemienne używane przez krewnych współczesnego człowieka prawie pół miliona lat temu w okresie środkowego paleolitu. - Do naszej kolekcji trafiło 10 pięściaków na różnym etapie wykonania - część z nich ukończona, część porzucona w czasie obróbki. To są takie zabytki, których w Polsce nie ma - zaznaczył dr Kołodziejczyk.

W zbiorze najwięcej jest narzędzi krzemiennych z różnych epok - w sumie ok. 1,5 tys. przedmiotów, i ok. 1,5 tys. fragmentów naczyń ceramicznych. Te pochodzące z okresu średniowiecza są pokryte dekoracją malowaną. Na wcześniejszych widoczne są plastyczne dekoracje.

Część zabytków ze zbioru zostanie teraz poddana szczegółowym analizom laboratoryjnym. - Ogromną korzyścią dla dociekań naukowych jest to, że możemy nad materiałem pracować cały rok, a nie tylko w czasie wyjazdu w teren - dodał ekspert.

Dzięki kompleksowym badaniom przywiezionych zabytków możliwe będzie stworzenie obrazu przemian przyrodniczych i kulturowych rejonu Wadi Mashra - Wadi Selim i opisanie aktywności człowieka na tym obszarze. - Już dziś wiemy, że była ona znacząca i wiązała się głównie z rolnictwem - wyjaśnił naukowiec.

***

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

Jordania jest jednym z niewielu krajów na obszarze Bliskiego Wschodu, z którego możliwe jest wywożenie zabytków.

Pierwszy sezon badań w Jordanii odbył się w 2014 roku. Tegoroczne prace przyniosły m.in. odkrycie nieznanej, neolitycznej osady (sprzed ok. 10 tys. lat) oraz prawdopodobnie chalkolitycznych, megalitycznych struktur (mających ok. 8 tys. lat), a także wielu zabytków.

- Badania wykopaliskowe rozpoczniemy tutaj w przyszłym roku. Jednak już teraz przypuszczamy, że będzie to jedna z największych i najbardziej znaczących osad z tego okresu - wskazał dr Piotr Kołodziejczyk.

PAP - Nauka w Polsce, kk

Zobacz więcej na temat: archeologia Jordania NAUKA