Nauka

Niezwykłe urodziny w zoo we Wrocławiu. Na świat przyszedł mrównik

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 13:47
Zwierzę to rzadko występuje w ogrodach zoologicznych, a jeszcze rzadziej się tam rozmnaża. W zeszłym roku w europejskich ogrodach zoologicznych urodziło się tylko pięć mrówników.
Mrówniki
MrównikiFoto: MontageMan/Wikimedia Commons/CC

- W tej chwili mrówniki są w 19 ogrodach zoologicznych w Europie, a w zeszłym roku przyszło na świat ich zaledwie pięć i nie wszystkie się uchowały - wskazał dyrektor wrocławskiego zoo Radosław Ratajszczak.

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

Poród mrównika we wrocławskim zoo był trudny. Opiekun zwierzęcia musiał nie tylko pomóc mu w przyjściu na świat, ale również przez godzinę przywracać jego funkcje życiowe. - Teraz mrównik ma się zdrowo, prawidłowo się rozwija - powiedział Ratajszczak.

Dyrektor pokreślił, że w naturze żyje coraz mniej mrówników. - Tak naprawdę nie wiemy, jak liczna jest to populacja, ponieważ te zwierzęta prowadzą typowo nocy tryb życia, co powoduje, że trudno jest oszacować, ile ich żyje na wolności - wyjaśnił.



Mrówniki żywią się przede wszystkim mrówkami, termitami i larwami. W ich wyglądzie uwagę przykuwają wielkie uszy.

- Służą one do orientacji w terenie oraz do poszukiwania pożywienia. Mrównik potrafi usłyszeć larwę owada poruszającą się metr pod ziemią - oznajmił dyrektor. Zwierzę ma też duże pazury służące do rozkopywania kopców termitów.

Aby określić płeć mrównika, który urodził się we wrocławskim zoo, będą potrzebne badania genetyczne. - U tych zwierząt płeć można w zasadzie rozpoznać dopiero u dorosłych osobników w okresie rozrodu - wytłumaczył Ratajszczak.

Dyrektor wrocławskiego zoo przypomniał, że mrówniki należą do grupy afrotheria. - To grupa ssaków, która ewoluowała głównie w Afryce i wytworzyła takie grupy zwierząt, jak słonie, mrówniki, maleńkie ryjoskoczki i na przykład góralki, które są podobne do królików - wyliczył.

x-news.pl, TVN24

kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA zwierzęta Wrocław
Czytaj także

Odkryto nowy gatunek gibona. Naukowcy nazwali go...

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2017 13:01
Rząd ssaków naczelnych, do których zaliczany jest również człowiek, wzbogacił się o kolejny gatunek. Jest nim osobliwy gibon, który odkrywcom skojarzył się z jedną z postaci z sagi "Gwiezdne Wojny".
rozwiń zwiń