Mimo tego, że w ubiegłym roku blisko 56 procent Polaków nie przeczytało żadnej książki, nic nie wskazuje na to, że w najbliższym czasie czytelnictwo w naszym kraju wzrośnie. Już wiadomo, że w tym roku nie odbędą się, organizowane nieprzerwanie od 56 lat, Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie. Z końcem kwietnia natomiast zacznie obowiązywać 5-procentowy VAT na wszystkie książki wydane przed 31 grudnia 2010 (kończy się bowiem czteromiesięczny okres przejściowy, po wprowadzeniu 1 stycznia 2011 roku podatku VAT na książki).
Dyrektor Polskiego Instytutu Książki Grzegorz Gauden wyjaśnia w rozmowie z Polskim Radiem, że wydłużenie wprowadzenia 5-procentowego podatku VAT miało pomóc głównie małym wydawcom, których sytuacja finansowa i tak zazwyczaj jest trudna, w przygotowaniu się do wprowadzonych zmian. - Wyższy VAT może tylko pogorszyć ich sytuację, dlatego Polska Izba Książki zamierza zwrócić się jeszcze do ministra finansów o jednoznaczną interpretację prawa, które pozwoli małym wydawcom na korzystanie z wygodnych dla nich form rozliczania się - zapowiada Grzegorz Gauden.
Dyrektor Polskiego Instytutu Książki zapowiada także, że pojawienie się podatku na książki obciąży także klientów.
Aby dowiedzieć się więcej, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku, który znajduje się w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie artykułu.
(mz)