Co oprócz tego? - Będzie też dywan z kwiatów w czternastu tysiącach doniczek, do późniejszego rozdania, oraz również do rozdania, 200 tysięcy masek inspirowanych malarstwem Picassa.
Przedstawiony dziś przez ministra Kultury i prezydent Warszawy program przygotowany na 1 lipca jest imponujący. Organizację koncertu na trzech połączonych multimedialnie scenach powierzono Kubie Wojewódzkiemu i Krzysztofowi Maternie. Obaj zgodnie oświadczają, że czegoś takiego w Polsce jeszcze nie było.
Zabrzmi muzyka Chopina i Kilara, zagra Perfect, Myslovitz i Lech Janerka, wystąpi grupa wokalna Manhattan Transfer i saksofonista Kenny G / czytaj dżi/. I wielu innych.
Pokaz ogni sztucznych ma być czymś absolutnie wyjątkowym. Przygotuje go specjalistyczna firma o światowej renomie. Ognie rozbłysną nad Pałacem Kultury i Nauki do muzyki Wojciecha Kilara. Wybrano utwór "Orawa", jak wyjaśniono, ze względu na wielki ładunek energii, jaki niesie ta kompozycja.
Podczas konferencji prasowej zaprezentowano animację pokazu. Zrobiła ogromne wrażenie. Hanna Gronkiewicz-Waltz jest przekonana, że wybór miejsca na koncert inaugurujący polską prezydencję w Unii jest najlepszy z możliwych. Pod Pałacem Kultury może go słuchać wiele tysięcy osób, bez zamykania wielu ulic dla ruchu pojazdów. Poza tym Pałac, dar Stalina, jest symbolem. Gdy Europejska Partia Ludowa, najsilniejsza frakcja w Parlamencie Europejskim, organizowała swój kongres, to tylko w Pałacu Kultury, a jak nie, to w innym mieście, przypomniała prezydent Warszawy. Obecny na konferencji minister Kultury Bogdan Zdrojewski podkreślił, że rozmach z jakim dokona się kulturalna inauguracja polskiej prezydencji w Unii Europejskiej jest inwestycją w wizerunek kraju. Minister powtórzył wcześniejsze słowa Kuby Wojewódzkiego: bardzo nie chciałem, żeby to było robione przez polityków dla polityków.
Polskiej prezydencji w Unii Europejskiej będzie towarzyszyć dwa i pół tysiąca wydarzeń kulturalnych, spotkań i debat zorganizowanych poza granicami kraju. Znajdą się wśród nich: największa prezentacja polskiego teatru w Moskwie oraz Brukseli i Jerozolimie, pierwsza tak duża prezentacja polskiej muzyki współczesnej w Nowym Jorku i wystawy polskiego wzornictwa na festiwalach w Wiedniu, Budapeszcie, Moskwie i Paryżu. Imprezy odbędą się głównie w dziesięciu wyselekcjonowanych stolicach, ale nie tylko unijnych czy szerzej europejskich, również na przykład na Dalekim Wschodzie, w Pekinie i Tokio. W przygotowania bardzo zaangażowały się Instytuty Polskie.
(pj)