Przedstawiony przez ministra kultury i prezydent Warszawy program przygotowany na 1 lipca jest imponujący. Organizację koncertu na trzech połączonych multimedialnie scenach powierzono Kubie Wojewódzkiemu i Krzysztofowi Maternie. Obaj zgodnie oświadczają, że czegoś takiego w Polsce jeszcze nie było. Zabrzmi muzyka Chopina i Kilara, zagra Perfect, Myslovitz i Lech Janerka, wystąpi grupa wokalna Manhattan Transfer i saksofonista Kenny G.
Pokaz ogni sztucznych ma być czymś absolutnie wyjątkowym. Przygotowuje go specjalistyczna firma o światowej renomie. Ognie rozbłysną nad Pałacem Kultury i Nauki do nieprzypadkowej muzyki, ale do takiej, która niesie ogromną energię, podkreślał Krzysztof Materna.
Będzie też dywan z kwiatów w czternastu tysiącach doniczek, do późniejszego rozdania, oraz - również do rozdania - 200 tysięcy masek inspirowanych malarstwem Picassa.
Koncert pod darem Stalina
Hanna Gronkiewicz-Waltz jest przekonana, że wybór miejsca na koncert inaugurujący polską prezydencję w Unii jest najlepszy z możliwych. - Pod Pałacem Kultury może go słuchać wiele tysięcy osób, bez zamykania wielu ulic dla ruchu pojazdów. Poza tym Pałac, dar Stalina, jest symbolem. Gdy Europejska Partia Ludowa, najsilniejsza frakcja w Parlamencie Europejskim, organizowała swój kongres, chciała tylko w Pałacu Kultury, a jak nie, to w innym mieście - przypomniała prezydent Warszawy.
Minister kultury Bogdan Zdrojewski podkreślił, że rozmach z jakim dokona się kulturalna inauguracja polskiej prezydencji w Unii Europejskiej jest inwestycją w wizerunek kraju. Minister powtórzył wcześniejsze słowa Kuby Wojewódzkiego: bardzo nie chciałem, żeby to było robione przez polityków dla polityków.
Polskiej prezydencji w Unii Europejskiej będzie towarzyszyć dwa i pół tysiąca wydarzeń kulturalnych, spotkań i debat zorganizowanych poza granicami kraju. Imprezy odbędą się głównie w dziesięciu wyselekcjonowanych stolicach, ale nie tylko unijnych, czy szerzej europejskich, również na przykład na Dalekim Wschodzie, w Pekinie i Tokio.
IAR, to