Organizatorem konkursu, jak co roku, było Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. W konkursie nagradzane są projekty, które w istotny sposób przyczyniają się do wzrostu atrakcyjności turystycznej i kulturalnej naszego kraju. W tegorocznym konkursie zdobywcami złotych statuetek zostały Szczecin i Siemianowice Śląskie. Kraków ze swoim projektem znalazł się w grupie 13 laureatów nagrodzonych statuetkami i tytułem.
- Nagroda przyznana przez Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego to kolejne wyróżnienie dla projektu realizowanego przez Miasto Kraków. Na początku maja br. Droga Królewska dla Niepełnosprawnego Turysty zdobyła nagrodę w konkursie "Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich" w kategorii: turystyka aktywna - podkreślił Filip Szatanik, zastępca dyrektora ds. informacji z krakowskiego magistratu
Celem projektu Droga Królewska dla Niepełnosprawnego Turysty było udostępnienie osobom niewidomym i słabowidzącym dziedzictwa kulturowego Krakowa poprzez utworzenie atrakcyjnej trasy turystycznej. A na tej trasie turystycznej odnajdziemy 12 makiet dotykowych. Dziewięć z nich stoi na postumentach, trzy to makiety wiszące. Każda plansza usytuowana jest tak, żeby również osoby poruszajace się na wózkach inwalidzkich nie miały problemów z dostaniem się do nich. Makiety przedstawiają zabytki Krakowa, dodatkowo każda z nich jest dokładnie opisana w alfabecie łacińskim oraz w alfabecie Brajla, po polsku i po angielsku.
Zobacz film pokazujący projekt, jeszcze przed rozstrzygnięciem konkursu.
Autorem makiet jest krakowski artysta Karol Badyna. Rzeźby architektury Krakowa wykonał z brązu. Na każdej planszy umieszczona jest również miniatutrka człowieka, aby pokazać skalę oglądanych budowli. Mniej widoczna część projektu to małe głośniki informujące turystów o zabytkach, a także o drodze dotarcia do następnej makiety.