Kultura

Zwiedzaj Tychy od A do Z

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2011 11:08
Miasto zaprojektowane w latach 50. jako sypialnia GOP-u dziś cieszy się bardzo interesującym szlakiem turystycznym. Jego zwiedzanie warto zacząć od spotkania z robotnicą z kielnią.

Niedawno pisaliśmy za Jarosławem Trybusiem, że blokowiska są fajne. Mowa była o warszawskich blokowiskach, ale jak się okazuje Tychy wcale nie pozostają w tyle. W tym śląskim mieście powstał unikatowy szlak miejskiej architektury "Od socrealizmu do postmodernizmu".

Jedną ze sztandarowych inwestycji socjalizmu, obok budowy Nowej Huty w Krakowie, była budowa Nowych Tychów, które miały spełniać rolę miasta-sypialni dla Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Budowa rozpoczęła się na początku lat 50. ubiegłego wieku.

Tychy są jednym z nielicznych miast w Polsce, gdzie na stosunkowo niewielkim obszarze można pokazać rozwój architektury i myśli urbanistycznej obejmującej kilkadziesiąt lat. Unikatowy szlak miejski "Od socrealizmu do postmodernizmu, czyli unikatowe Nowe Tychy" obejmuje najciekawsze przykłady tej myśli architektonicznej.

Wycieczkę nowopowstałym szlakiem miejskim należałoby rozpocząć od miejsca, gdzie historia tzw. Nowych Tychów się zaczęła, czyli na osiedlu A (nazwy budowanych osiedli były oznaczane literami alfabetu).

Osiedle A to wzorcowe socjalistyczne osiedle, które zostało zlokalizowane w sąsiedztwie dworca kolejowego oraz starszej części miasta. Pierwotna koncepcja zakładała modernistyczny prostopadły układ budynków do ulicy, plan jednak został zmieniony i dostosowany do obowiązującej wówczas ideologii socrealizmu.

Na elewacjach i gzymsach można obejrzeć typowe dla socrealizmu elementy architektury, takie jak posągi, płaskorzeźby i malowidła ścienne przedstawiające ludzi pracy - górnika, budowlańca, matkę z dzieckiem, robotnicę z kielnią.

- To pierwsze osiedle tzw. Nowych Tychów, wybudowane całkowicie w duchu socrealizmu, a przy tym doskonale zachowane. Jest unikatem na skalę europejską. Tutaj też rozpoczyna się opowieść o budowie Nowych Tychów, której kolejne rozdziały możemy odczytywać podążając nowo powstałym szlakiem - informuje biuro prasowe Urzędu Miasta w Tychach.

Prace nad uruchomieniem szlaku miejskiego zakończyły się. Na terenie miasta wyznaczono 23 punkty, w których stanęły tablice informacyjne prezentujące zwiedzającym koncepcje urbanistyczne okresu powojennego i specjalnie zaprojektowane "meble miejskie". Dzięki opisom na tablicach możemy dowiedzie się więcej o najciekawszych z punktu widzenia architektonicznego i kulturowego obiektach.

Tychy
Tychy

Inauguracja szlaku odbędzie się w sobotę. Zwiedzających oprowadzi dyrektor Muzeum Miejskiego w Tychach Maria Lipok-Bierwiaczonek. Wycieczka rozpocznie się na osiedlu A, pierwszym osiedlu tzw. Nowych Tychów. Miejsce zbiórki i początek zwiedzania: Pierwszy punkt szlaku, ul. Asnyka, w pobliżu dworca PKP, godz. 15.00. Udział w wycieczce jest bezpłatny, wszyscy uczestnicy otrzymają przewodniki po szlaku.

Prace nad opracowaniem i oznakowaniem szlaku miejskiego "Od socrealizmu do postmodernizmu" kosztowały prawie 870 tys. zł, z czego 739 tys. zł to kwota dofinansowania ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Zwiedzający będą mogli skorzystać z bezpłatnych egzemplarzy przewodnika, który będzie dostępny w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta Tychy i w siedzibie Muzeum Miejskiego.

(pj)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Artysta zbyt kontrowersyjny

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2009 11:20
"Zbigniew Libera. Prace 1982-2008" pod takim tytułem warszawska Zachęta przygotowała pierwszą w Polsce, drugą na świecie, retrospektywną wystawę prac czołowego artysty polskiej sztuki krytycznej.
rozwiń zwiń