Kultura

Polscy artyści obalają w Brukseli stereotypy o Polakach

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2011 13:00
W Brukseli prezentowane są prace polskich artystów, które mają udowodnić, że Polacy mają poczucie humoru, są otwarci i optymistycznie patrzą w przyszłość.

Od piątku w Brukseli prezentowany jest projekt "Fossils and Gardens". Wzięło w nim udział trzech polskich artystów: Julita Wójcik, Maurycy Gomulicki i Dominik Lejman. Wszyscy przygotowali prace, które mają powiedzieć więcej o Polsce i Polakach niż obiegowe stereotypy. Jaśniejsza strona Polaków objawia się bowiem poczuciem humoru dystansem do samych siebie, otwartością, optymizmem.


Julita Wójcik – "Tęcza"


/

Dzieło Julity Wójcik to metalowa tęcza pokryta różnobarwnymi sztucznymi kwiatami. Artystka odwołuje się tu do długiej tradycji pozytywnych skojarzeń wiązanych z tym symbolem. Kolory tęczy na flagach używanych w przeszłości symbolizowały nową erę, nadzieję, przemiany socjalne, pokój na świecie a nawet, w Polsce przed transformacją, spółdzielczość. Dziś kojarzona jest głównie z symbolem tolerancji oraz zapowiedzią szczęśliwej przyszłości.

 

Praca Julity Wójcik prezentowana jest na placu przed Parlamentem Europejskim.

Dominik Lejman – projekcje świetlne "Podwójna warstwa"

/

Projekt Dominika Lejmana to dwie projekcje świetlne w dwóch lokalizacjach. W Parlamencie na podłogi i ściany będą rzutowane świetlne przedstawienia ludzi – nagrania z kamer monitoringu z miejskich aglomeracji UE. Projekcje z chodzącymi ludźmi będą się stopniowo nawarstwiały aż utworzą gęsty abstrakcyjny ornament. Drugą część projektu stanowi realizacja w ogrodzie francuskim, znajdującym się przed budynkiem Biblioteki Królewskiej w Brukseli. Ogród typu francuskiego, stanowiący model społecznego porządku i "botanicznego terroru", wraz ze świetlnym ornamentem unoszących się jak ważki wojskowych śmigłowców, zleje się w całość.

Praca Dominika lLejmana prezentowana jest Bibliothèque Royale de Belgique.

Maurycy Gomulicki – akcja "Widmo – romantyczny postwandalizm"

/

Akcja w przestrzeni miejskiej, w opuszczonym budynku z lat 70. Artysta będzie chodził wzdłuż pięter i usuwał szyby aż do momentu, gdy na elewacji pojawi się kształt loga Bauhausu. Akcja będzie dokumentowana (nagranie kamerą) tak, by później mogła funkcjonować jako niezależne dzieło sztuki video.

Praca Maurycego Gomulickiego prezentowana jest na Place du Congres.


Prace będą prezentowane od 17 września do 14 listopada 2011 roku.

(mz, mat.prasowe)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Kongres Kultury: jak artyści działają w czasie rewolucji

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2011 09:00
Na Kongresie Kultury badane są najciekawsze zjawiska w świecie sztuki. Artyści z krajów arabskich opowiadają jak pomagają rewolucji w Egipcie i Tunezji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe media, to nie bajka

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2011 14:05
Europejski Kongres Kultury bada to, co się dzieje tu i teraz. Jak nowe media zmieniają sztukę? Czy rzeczywiście "Jesteś interaktywny, więc jesteś"?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wrocław buzuje kulturą

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2011 11:00
Europejski Kongres Kultury daje wiele zaskakujących możliwości obcowania z kulturą. Sztuka wymieszała się z życiem mieszkańców, budynkami i zielenią miejską.
rozwiń zwiń