Kultura

Nowe media, to nie bajka

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2011 14:05
Europejski Kongres Kultury bada to, co się dzieje tu i teraz. Jak nowe media zmieniają sztukę? Czy rzeczywiście "Jesteś interaktywny, więc jesteś"?

- Można powiedzieć, że to jest minus nowych mediów. Wielu krytyków mówi, że mamy natychmiastowy kontakt z dziełem sztuki, nie mamy czasu by je zinterpretować - mówi Alina Şerban, rumuńska artystka, która swoim działaniem chce dać ludziom czas i cierpliwość na dokładne zbadanie rzeczy. W ten sposób przeciwdziała bezwładności, bo działać może każdy, nie ma kryteriów, trudno ocenić co jest naprawdę dobre, a co tylko dobrze zostało wykonane w programie komputerowym?

Rozwój technologii poszerza ogromnie naszą perspektywę, zmienia wyobraźnię. Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo szybko zmienia się nasze postrzeganie świata. Ogarniamy coraz więcej.

- Jest taka teoria, że wiemy jak będzie wyglądać przyszłość, więc teraźniejszość jest tylko gorszą wersją przyszłości - mówi uczestnik panelu, pisarz Richard Barbrook. Dlatego na przykład Stanisław Lem pisał powieści science fiction, by równocześnie do snucia śmiałych wizji np. krytykować komunistyczną władzę w Polsce.

Panel "Bajki robotów" na Europejskim Kongresie Kultury we Wrocławiu odpowiada na pytania jaki będzie w sztuce nowy układ sił? Jak się zmienia świat po wprowadzeniu nowych mediów. No i czy mamy do czynienia z nową, właśnie tworzoną mitologią geeków?

Paneliści zgodzili się, że tak naprawdę u podstaw zmian leży działanie bardzo pierwotne. Ludzie dzielą się informacjami, nie sprzedają ich, tylko dają je innym. Potrzebują tylko technologicznego przekaźnika i to im dają nowe media.

 

usc

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Bauman: różnorodność jest ponętna

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2011 13:01
- Właśnie dzięki różnorodnościom dialog staje się ponętny, bo nas wzbogaca. Każda kultura ma coś, czego inna nie posiada – mówi prof. Zygmunt Bauman, wybitny socjolog i filozof.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kongres Kultury: jak artyści działają w czasie rewolucji

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2011 09:00
Na Kongresie Kultury badane są najciekawsze zjawiska w świecie sztuki. Artyści z krajów arabskich opowiadają jak pomagają rewolucji w Egipcie i Tunezji.
rozwiń zwiń