Kultura

Salvador Dali na teatralnej scenie (galeria)

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2011 10:30
Upał, rozpływające się zegary, chłód morskiej wody, cienie, tajemnice rodem z obrazów słynnego surrealisty stały się inspiracją dla artystów Sopockiego Teatru Tańca. Obrazy najsłynniejszego Katalończyka pokazali oni na scenie.

Twórczość hiszpańskiego malarza-surrealisty Salvadora Dali, a także jego osobiste wyznania i spostrzeżenia, zawarte w "Dzienniku geniusza", dostarczyły pomysłów dla nowego spektaklu teatralnego.

Czerpiąc garściami z twórczości surrealisty artyści STT stworzyli interdyscyplinarne widowisko pełne "wypalonych słońcem" kolorów, zaskakujących kształtów i symboli odnoszących się do twórczości słynnego Katalończyka. Obrazy połączyli z tańcem, własnymi doświadczeniami, fantastyczną pracą choreografów, scenarzystów, modystów.

Obrazy Salvadora Dali burzą porządek rzeczywistości, są jakby wyciągnięte z pogranicza jawy i snu. Taki fantazyjny, nieracjonalny świat starali się pokazać na scenie tancerze z Sopotu. Ważnymi motywami w przedstawieniu są: muza i żona Dalego – Gala, a także dualizm jako sposób oglądu rzeczywistości.

Autorem konceptu przedstawienia jest Jacek Krawczyk, w pracach nad scenariuszem połączył siły z Joanną Czajkowską. Premiera spektaklu odbyła się  6 czerwca 2011 na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże w Sopocie.

11 października (wtorek) spektakl "Dali - dziennik geniusza" będzie można zobaczyć ponownie na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże w Sopocie o godzinie 19.

(pj)

Zobacz więcej na temat: Salvador Dali TEATR Sopot
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Wnikliwy i racjonalny Salvador Dali

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2011 13:14
Uważany jest za jednego z największych szaleńców, tyle że genialny malarz tworzył sztukę bardzo przemyślaną, logiczną i świadomie obalającą wszystkie niepotrzebne granice.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Salvador Dali podrabiał swoje obrazy!

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2011 18:06
Dlaczego słynny malarz zgadzał się na produkcję obrazów, które tylko teoretycznie były jego autorstwa? Czy chodziło tu tylko o - coraz większą, jak chcą niektórzy - chęć zysku?
rozwiń zwiń