Kultura

Dokumentaliści w Kielcach. A wśród nich Wajda

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2011 10:58
NURT to spotkanie wybitnych dokumentalistów i debiutantów na równych prawach. Jak się sprawdzają - ocenia publiczność.

Dla dokumentalistów spotkanie z widzem na sali kinowej ma ogromne znaczenie. Dopiero wtedy są w stanie ocenić, jaką siłę rażenia ma to, co nakręcili. Festiwal Form Dokumentalnych NURT daje szansę, by przyjrzeć się polskim dokumentom, które nie trafiają właściwie do kinowej dystrybucji, a w telewziji przezentowane są zwykle w godzinach nocnych.

Do piątku wieczorem w Kielcach pokazany zostanie m.in. film Andrzeja Wajdy "Kręć! Jak kochasz to kręć". Tym dokumentem reżyser wspomina przyjaciela - zmarłego w 2008 roku operatora Edwarda Kłosińskiego. Tytuł filmu nawiązuje do słów Krystyny Jandy, która podczas zdjęć do teatru telewizji w ten sposób odniosła się do słów Kłosińskiego: "Nie da się Krysiu kręcić nocy, zrozum, nie da!". Janda, która była małżonką operatora, odpowiedziała: "Da! Musi się dać! Kręć! Jak kochasz, to kręć!".

Wśród nadesłanych do Kielc filmów są zarówno prace mistrzów, jak i młodych twórców. Widzowie do piątku wieczorem mają okazję zobaczyć m.in. reportaż Jarosława Mańki i Macieja Grabysa "Porwani" o polskich ofiarach ataków terrorystycznych w Pakistanie, Iraku i Czeczenii oraz bezradności w tym kontekście polskich władz, a także dokument "Czekając na sobotę" Ireny i Jerzego Morawskich o młodych ludziach z prowincji, dla których jedyną atrakcją jest zabawa w sobotni wieczór w dyskotece "Nokaut".

Jeden z pokazów w całości poświęcony jest tematyce związanej z Kielcami - w programie m.in. dokument o kieleckiej tożsamości Kuby Rozpruwacza, relację z inscenizacji "Policji" Mrożka w więzieniu i opowieść o 85-letnim kinie "Moskwa".

Tradycją NURT-u są spotkania z twórcami dokumentów. W tym roku jest okazja porozmawiać z twórcą nagradzanego, osobistego dokumentu "Mama, tata, bóg i szatan" Pawłem Jóźwiakiem-Rodanem oraz dziennikarzami śledczymi Przemysławem Wojciechowskim i Witoldem Gadowskim, którzy odtworzyli losy jednego z najsłynniejszych światowych terrorystów Carlosa, wykorzystując odkrycie polskich wątków jego historii. Publiczność spotka się też z autorem filmu "Jan według Himilsbacha" Andrzejem Wąsikiem oraz z reżyserem obrazu "Mrożek i Baltazar" Tadeuszem Śmiarowskim.

usc

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

W 120 zdaniach o 20 filmach Planete Doc

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 12:55
Obejrzeliśmy 20 filmów przed rozpoczęciem 8. edycji festiwalu Planete Doc. Każdy z nich opisaliśmy w 6 zdaniach!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Scorsese zrobił film o George'u Harrisonie

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2011 13:28
Martin Scorsese wyreżyserował i wyprodukował film o członku grupy The Beatles.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"To jest czas filmu dokumentalnego"

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2011 08:00
"Argentyńska lekcja" to przede wszystkim historia rodzinna. Film splata wątek osobisty, z opowieścią o losach potomków polskich emigrantów na krańcu świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Płomień wolności Stana Borysa

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2011 18:27
- Największe gwiazdy powstają wtedy, gdy muzyka ma jakieś znaczenie, wartość większą niż same nuty – mówi w Czwórce Robert Leszczyński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Młodzi nie kręcą nic na boku. Nowe filmy Studia Munka

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2011 16:47
Dają młodym reżyserom sprzęt, dofinansowanie i aktorów pierwszej klasy. Tak rodzi się nowe kinowe pokolenie. Zobacz w Warszawie filmy Studia Munka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy bez Oskarów? I dobrze!

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2011 16:30
- Jeżeli nasze filmy nie robią światowych karier, to musimy się z tym pogodzić - mówi krytyk Tadeusz Sobolewski. - Filmów jest bardzo dużo. Polska nie jest w centrum uwagi świata, może nawet na szczęście. Warto, żebyśmy to my je oglądali!
rozwiń zwiń