Kultura

Watykan debiutuje na Biennale Sztuki w Wenecji

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 15:56
W watykańskim pawilonie zaprezentowane zostaną dzieła, dla których inspiracją był biblijny opis stworzenia świata, zawarty w Księdze Rodzaju.
Audio
  • Watykan na Biennale Sztuki w Wenecji. Z Rzymu Marek Lehnert (IAR)
Fresk Michała Anioła z Kaplicy Sykstyńskiej
Fresk Michała Anioła z Kaplicy SykstyńskiejFoto: Wikimedia Commons

Poinformowano o tym na konferencji prasowej w Watykanie, podkreślając, że Stolica Apostolska, po raz pierwszy uczestniczyć będzie w weneckim 

Artyści, których watykańska rada kultury zaprosiła do współpracy przy tej pionierskiej inicjatywie, to włoska grupa Studio Azzurro specjalizująca się od 30 lat w instalacjach, czeski fotografik Josef Koudelka i amerykański malarz australijskiego pochodzenia Lawrence Carroll. Ich prace, powstałe na zamówienie Watykanu, pokazane zostaną w jego pawilonie na terenie weneckiego Arsenału od 3 czerwca do 24 listopada tego roku. Jak podkreślono, cechuje go umiar, a nawet oszczędność, choć udało się znaleźć zamożnych sponsorów.

Wybór tematu wyjaśnił watykański minister kultury, kardynał Gianfranco Ravasi. Podkreślił, że stworzenie świata to zasadniczy wątek tradycji i kultury Kościoła, jak również źródło inspiracji dla niezliczonych dzieł w historii sztuki.

''

Zobacz więcej na temat: SZTUKA Watykan Wenecja
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Całun Turyński pokazano w telewizji

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2013 14:33
Po raz drugi w historii i po raz pierwszy od 40 lat Całun Turyński został pokazany w telewizji. Stało się tak w Wielką Sobotę między 17:10 a 18:40. Okolicznościowe orędzie wygłosił papież Franciszek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tycjan - król włoskiego malarstwa renesansowego

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2013 19:30
Zapraszamy do wysłuchania w Dwójce drugiej części gawędy dr Bożeny Fabiani o Tycjanie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

6 milionów obserwuje Franciszka na Twitterze

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2013 06:35
Konto papieża na Twitterze redagowane jest w dziewięciu wersjach językowych. W ciągu półtora miesiąca zaczęło je czytać prawie trzy miliony osób.
rozwiń zwiń