Kultura

TANIEC/EKSPERYMENT/CIAŁO

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2011 14:00
Jezyk ciała połączy się ze sztukami wizualnymi i performancem w warszawskim Teatrze Praga. O tym, co wydarzy się w ten weekend pisze Agnieszka Obszańska z Trójki.
Audio

Na początek - MAAT WEEKEND, czyli trzydniowe spotkanie z tańcem eksperymentalnym.

 "Będziemy starać się dotrzeć do nowego widza, zainteresowanego tym, co proponujemy, a z drugiej strony chciałbym otworzyć teatr na mieszkanców warszawskiej Pragi, na ludzi, którzy zwykle nie przychodzą do teatru" - tak o planach teatru Praga mówi jego dyrektor, Ireneusz Janiszewski.

W  teatrze przy ul. Otwockiej 14 znajdzie się też miejsce na ciekawe eksperymenty z tańcem, czego zwiastunem jest zaproszenie do współpracy Tomasza Bazana - tancerza, choreografa i założyciela Teatru Maat Projekt.

Maat Projekt od 2004 r. łączy jezyk ciała ze sztukami wizualnymi i performancem. Korzysta z wielu współczesnych technik tanecznych, kładąc szczególny nacisk na taniec intuitywny i poszukiwania europejskiego kontekstu tańca buto. Teatr prowadzi od sześciu lat swoje samodzielne i niezależne działania oraz poszukiwania kulturowe, korzystając z przestrzeni Centrum Kultury w Lublinie, gdzie posiada swoją siedzibę i studio tańca. Od 2009 roku jest organizatorem międzynarodowego festiwalu tańca i ruchu eksperymentalnego MAAT FESTIVAL, prezentującego artystów związanych z awangardą teatru fizykalnego.

Wśród weekendowych spektakli w warszawskim Teatrze Praga znajdą się dwa w reżyserii Tomasza Bazana. Pierwszy z nich to WAKE UP IN THE EVENING, który został zakwalifikowany do prezentacji na Polskiej Platformie Tańca 2010. To próba laboratoryjnego spojrzenia na proces pracy zespołowej, oparta na indywidualnych spojrzeniach artystów na ich wspólne doświadczenia. "Spektakl oparty jest o totalną eksploracje ciała ludzkiego, wszystkie etiudy opierają się o pewną kresowość, graniczność i tego właśnie szukamy - granicy ciała i granicy obecności" - tak o spektaklu mówi jego reżyser, Tomasz Bazan. A jak to wygląda w praktyce? O tym przekonamy się w najbliższą sobotę o godzinie 19.00.

 

/ 
W niedzielę przyjrzymy się współpracy Tomasza Bazana z Jackiem Poniedziałkiem, który przyjął zaproszenie do pracy przy spektaklu "Indukcje".
Jedną z inspiracji w procesie tworzenia choreografii i dramaturgii spektaklu była postać argentyńskiej tancerki baletowej Alvarez Ortegi, owładniętej u szczytu swojej kariery obsesją ślepoty. "Wbrew wszelkiej logice, rzeczywiście zaczęła tracić wzrok poprzez zamykanie i zaklejanie sobie oczu, w wyniku czego zginęła w tragicznym wypadku. Co ciekawe, tańczyła najbardziej skomplikowane figury baletowe z zamknietymi oczami" - opowiada Tomasz Bazan.

 

 

 

Ostatni spektakl - "Sztuka pływania" - to reżyserskie i choreograficzne dzieło Justyny Jasłowskiej, zbudowane w dużym stopniu z doświadczeń i happenerskich akcji w terenie. Działania te miały charakter angażujący publiczność. Osoby zachęcone do wzięcia udziału w akcji proszone były o prezentowanie gestów lub sekwencji ruchowych, wykonywanych w ich wyobrażeniu przez pływaków. Tomasz Bazan tak opowiada o spektaklu: "To dość specyficzny temat, dlatego że Justyna Jasłowska, podobnie jak ja, panicznie boi się wody. Justyna pewnego dnia pojechala nad morze i chodząc po plaży prosiła ludzi o to, aby pokazali jej, jak nauczyć się pływać. Przeniosła później wszystkie te ruchy na scenę i tak powstał spektakl "Sztuka pływania"."

Tajniki tej sztuki będziemy mogli zgłębiać w poniedziałek, 14 marca, od godziny 19.00. Ale to jeszcze nie wszystko. MAAT WEEKEND to także spotkania, duskusje i pokazy filmowe.

Zapraszam na strony:

www.teatrmaat.pl

www.teatrpraga.pl

 

 

MAAT WEEKEND w warszawskim Teatrze Praga - już od piątku!

 

Zapraszam,

Agnieszka Obszańska

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni