Spotkania z pisarzami, seanse głośnego czytania w bibliotekach i autobusach, rabaty i kwiaty w księgarniach a także polecanie lektur premierowi - tak też, obok święconek i pisanek, będzie wyglądała Wielka Sobota w tym roku.
W ramach świętowania Światowego Dnia Książki portal Hismag.pl zaproponował internautom akcję "Polećmy książki premierowi" wzorowaną na działaniach kanadyjskiego pisarza Yanna Martela, laureata Nagrody Bookera z 2002 roku, który przez cztery lata wysyłał do swojego premiera książki wraz z komentarzem. Miał nadzieję, że Stephen Harper je przeczyta, być może także się do nich odniesie. "Panie Harper. Wiem, że jest Pan zajęty. Wszyscy jesteśmy zajęci. Zajęci są nawet mnisi medytujący w swoich celach. Taki już los dorosłości. Proponuję, aby Pan każdego dnia chociaż przez kilka minut czytał" - pisał Martel.
"Akcja Martela skłoniła nas do zadania pytania: jakie lektury warto byłoby polecić Donaldowi Tuskowi? Pragniemy zebrać interesujące propozycje, a następnie najciekawsze z nich wysłać do Donalda Tuska" - deklaruje tłumaczy Michał Świgoń, redaktor naczelny portalu Histmag.org. Na Facebooku internauci zaproponowali już ponad 300 tytułów, wśród których znalazły się m.in. Biblia, "Państwo" Arystotelesa, "Książę" Machiavellego, "Makbet" Szekspira, "Biesy" Dostojewskiego, "Dziennik" Gombrowicza, "Opowiadania o Leninie" Zoszczenki, "Rozmyślania" Marka Aureliusza oraz "Satyra na leniwych chłopów", "Kubuś Puchatek" i "Mały książę", "Elementarz" Falskiego jak również różnorodne słowniki ortograficzne.
Z okazji Światowego Dnia Książki w piątek i sobotę pasażerowie stołecznej komunikacji miejskiej będą mogli słuchać w autobusach fragmentów polskiej i zagranicznej literatury. W tych dniach na ulice wyjedzie 240 audiobusów, w który będzie można słuchać 14 książek takich jak "Łóżko" Janusza Wiśniewskiego, "Dom nad rozlewiskiem" Małgorzaty Kalicińskiej, "Ania z Zielonego Wzgórza" Lucy Maud Montgomery, "Pippi Pończoszanka" Astrid Lindgren, "Piąta Ewangelia" Philipa Vandenberga, "Walkirie" Paula Coelho, "W pustyni i w puszczy" Henryka Sienkiewicza, "Baśnie i opowieści" Hansa Christiana Andersena oraz "Stuhrowie. Historie rodzinne" Jerzego Stuhra.
Ten sposób świętowania Światowego Dnia Książki to wspólna inicjatywa ZTM, firmy Nokia oraz serwisu audioteka.pl. To już druga edycja akcji, a w tym roku jej zasięg jest prawie 10 razy większy w porównaniu w rokiem ubiegłym. Wyliczono, że 72 minuty, czyli czas, jaki spędza dziennie w podróży przeciętny pasażer komunikacji miejskiej, wystarcza, aby przeczytać ok. 30 stron książki, czyli miesięcznie - około dwóch książek.
Co roku 23 kwietnia w księgarniach całej Polski organizowane są akcje promujące czytelnictwo, można też tego dnia liczyć na rabaty a także kwiaty, które rozdawane będą m.in. w ramach Małopolskich Dni Książka i Róża. W wielu księgarniach będzie można uczestniczyć w seansach głośnego czytania dla dzieci oraz konkursach literackich. Niektóre wydawnictwa m.in. Świat Książki, Wydawnictwo Literackie, Noir sur Blanc, Gandalf, Świat Baśni przygotowały rabaty od 15 do 25 proc. ceny książek. Na promocje można też liczyć w Matrasie i Merlinie.
Świat Książki rozciąga święto na cały tydzień i zaprasza na spotkania z pisarzami m.in. Januszem Głowackim, Eustachym Rylskim i Jackiem Moskwą, które odbywać się będą w Warszawie, Gdańsku, Szczecinie, Zabrzu i Białymstoku. W Empiku do każdej zakupionej książki dodawana będzie książka Moniki Szwaji "Nie dla mięczaków". Zaplanowano także spotkania z autorami.
Pomysł święta zrodził się w Katalonii, gdzie w 1926 roku wystąpił z nim wydawca Vicente Clavel Andres. 23 kwietnia jest w katalońskiej tradycji hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona, Św. Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek. Okazało się, że 23 kwietnia to także data śmierci Miguela de Cervantesa oraz urodzin i śmierci Szekspira. W 1995 roku UNESCO wpisało tę datę do swego kalendarium jako Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.