Dyrektor programowy festiwalu Maciej Gila, który był gościem "Poranka Dwójki" wyjaśnia, że po filmach science-fiction oraz filmach grozy przyszedł czas na przyjrzenie się westernom z Czech, Polski i Słowacji. – Chcemy pokazać jak ten klasyczny amerykański gatunek filmowy został przemycony na europejskie podwórko. Nieliczni wiedzą, że w Czechach powstało bardzo dużo westernów, odbiegają jednak znacznie od amerykańskich produkcji – wyjaśnia Maciej Gila.
Gość "Poranka Dwójki" dodaje, że przegląd filmów o tramwajach jest ukłonem w stronę miasta Cieszyna i Czeskiego Cieszyna. W 1911 roku w Cieszynie uruchomiono blisko dwukilometrowej długości linię tramwajową, która łączyła dworzec kolejowy z centrum miasta. Tramwaje przestały kursować 10 lat później, po podziale miasta na część polską i czechosłowacką. W ten sposób organizatorzy festiwalu chcą przypomnieć ten ciekawy epizod z dziejów Cieszyna.
W programie znalazło się ponad 100 filmów z Czech, Polski, Słowacji. Tradycyjnie nie zabraknie też wątku węgierskiego. Zdaniem Macieja ważnym tytułem jest debiut reżyserski Václava Havela "Odejścia" czy węgierska produkcja "Bibliothéque Pascal" Szabolcsa Hajdu.
Zobacz zwiastun filmu "Odejścia" Václava Havela
Zobacz zwiastun filmu "Bibliothéque Pascal" Szabolcsa Hajdu
Z polskich filmów zobaczyć będzie można m.in. "Chrzest" Marcina Wrony, "Różyczkę" Jana Kidawy-Błońskiego, "Wenecję" Jana Jakuba Kolskiego, "Erratum" Marka Lechkiego.
Odbędzie się też retrospektywa filmów Otakara Vavry, braci Miloslava i Igora Luthrów, filmów z muzyką Krzysztofa Komedy oraz filmów Adama Sikora.
13. Kino na Granicy potrwa od 28 kwietnia do 3 maja.
Więcej informacji można znaleźć na stronie www.kinonagranicy.pl
Aby wysłuchać całej rozmowy Marcina Pesty z Maciejem Gilem, wystarczy klinąc w ikonę dźwięku, który znajduje się wboksie "Posłuchaj" po prawej stronie artykułu.
(mz)