Kultura

Łazienki Królewskie mają nowego dyrektora

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2010 14:26
- Łazienki Królewskie będą bardziej przyjazne dla zwiedzających, będzie wolno im nawet wchodzić na trawniki - deklaruje nowy dyrektor Tadeusz Zielniewicz.
Audio

-Zmiana szefa tak ważnej instytucji jest podyktowana potrzebą rozpoczęcia w Łazienkach Królewskich nowych inwestycji - podkreśla w rozmowie z IAR szef resortu kultury Bogdan Zdrojewski. Jak dodaje - chodzi o przygotowanie wniosków o fundusze unijne, pozwalające na wyremontowanie Starej Pomarańczarni, Pałacu na Wodzie czy Świątyni Diany. Minister Zdrojewski ma nadzieję, że za kilka lat Łazienki Królewskie będą w takim stanie jak dziś Wilanów i zwraca uwagę, że do 2007 roku, zarządzający kompleksem pałacowo-parkowym profesor Marek Kwiatkowski, nie wystąpił o żadne środki unijne na jego odnowienie. -A remontu wymagają w Łazienkach wszystkie obiekty - mówi Bogdan Zdrojewski. Szef resortu kultury przypomina, że do prac inwestycyjnych należy przystąpić bardzo szybko, z uwagi na rozpoczynającą się 1 lipca przyszłego roku, polską prezydencję w Unii Europejskiej.


Tadeusz Zielniewicz przyznaje, że jako student historii sztuki marzył o śniadaniu na trawie, takim jak na słynnym obrazie i zapowiada, że spróbuje z parkowego regulaminu wykreślić zakaz wchodzenia na trawniki. Jak mówi - może nie przy Pałacu, ale gdzieś dalej. Myślę, że w 90-hektarowych Łazienkach znajdzie się na to miejsce.

Tadeusz Zielniewicz podkreśla jednocześnie, że Łazienki Królewskie to wspaniały obiekt kultury, ważny nie tylko dla mieszkańców Warszawy. Jak mówi - trzeba zadbać o wspaniałe utrzymanie parku, wykonać prace remontowo-konserwatorskie szeregu znajdujących się tam zabytkowych obiektów i zadbać o projekty edukacyjne skierowane do różnych grup społecznych.

Tadeusz Zielniewicz w 2005 roku został powołany na stanowisko dyrektora Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie przez ówczesnego ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego. W marcu 2007 r. odszedł z tego stanowiska, nie zgadzając się z decyzją komisji konkursowej międzynarodowego konkursu architektonicznego na projekt siedziby Muzeum, która jako zwycięski wybrała projekt autorstwa Christiana Kereza. Wcześniej był między innymi generalnym konserwatorem zabytków i doradcą dyrektora Zamku Królewskiego do spraw pozyskiwania funduszy.

(mz, IAR)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Fryderyk Chopin ma swojego tulipana. Fioletowego

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2010 07:58
Nową fioletową odmianę, nazwaną na cześć kompozytora, można zobaczyć w Łazienkach Królewskich.
rozwiń zwiń