Kultura

Spójrz na ciało z innej perspektywy

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2010 09:00
16 spektakli w międzynarodowej obsadzie, warsztaty, laboratoria, instalacje - to wybrane propozycje 9. Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego Ciało/Umysł.
Audio
  • Zaproszenie na Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego Ciało/Umysł

-Naszym celem jest zaprezentowanie największych światowych osiągnięć w dziedzinie tańca oraz nowych nurtów sztuki tanecznej, promowanie tańca współczesnego w Polsce, wspieranie interdyscyplinarności w sztuce i edukacja. Ciało/Umysł przedstawia taniec jako sztukę myślącą, integrującą materię, czyli ciało, z ideą, czyli umysłem - zapowiada dyrektor artystyczna festiwalu Edyta Kozak, tancerka i choreografka, założycielka fundacji Ciało/Umysł, która od 1995 roku organizuje imprezę.

Hip-hop, "site specific" i cielesność w ciele

Tegoroczna edycja będzie się odbywać głównie na scenie Teatru Imka, a także m.in. na deskach Teatru Polskiego oraz w przestrzeni miejskiej. -W tym roku skupiamy się na trzech podstawowych obszarach - są to spektakle hip-hopowe, "site specific" i nurt, który określiliśmy "cielesność w ciele".

-Nurt hip-hopowy reprezentuje dwóch artystów - Japończyk Kentaro, który skonfrontuje swoją technikę tańca z muzyką Chopina oraz Bill Shannon, amerykański niepełnosprawny artysta tańczący hip-hop o kulach, co pozwala mu na wykonywanie niezwykłych ewolucji tanecznych - opowiadała Kozak. Gwiazdą festiwalu ma być Marie Chouinard, kanadyjska choreografka, która - jak podkreśla Kozak - 35 lat temu zrewolucjonizowała taniec współczesny. Przyjeżdża ona do Polski z dwoma spektaklami - jeden to 24 preludia Chopina w aranżacji tańca współczesnego, a drugi to "Święto wiosny" Igora Strawińskiego.

-Drugim prezentowanym nurtem będzie "site specific", czyli spektakle ściśle związane z miejscem. Jeden z nich odbędzie się w hotelu, gdzie do pomieszczenia będzie wchodził tylko jeden widz na 20 minut. Oprowadzany przez wirtualnego artystę będzie mógł w inny sposób spojrzeć na pokój hotelowy. Kolejny przykładem będzie spektakl Nicole Seiler, przygotowany wspólnie z warszawskimi artystami-amatorami. W oknach wybranych domów będą oni odtwarzać różne techniki tańca, a obserwujący ich mieszkańcy otrzymają mapki miasta, lornetki i odtwarzacze mp3 - mówiła Kozak.

Ostatnim zaprezentowanym na festiwalu nurtem będzie tzw. cielesność w ciele, która w zamyśle organizatorów, ma prezentować różne formy ciała w ruchu - od doskonale wyrzeźbionej i wytrenowanej po niepełnosprawną, pozornie nie predysponowaną do tańca. -Przykładem są tu ewolucje Billa Shannona na kulach oraz spektakl Alessandro Sciarroniego, gdzie tancerz o idealnej muskulaturze wystąpi z karlicą, co ma obrazować jej marzenie o relacji z tak pięknym mężczyzną - dodała dyrektor artystyczna festiwalu.

Marie_Chouinard_-_Święto_wiosny
Marie Chouinard - Święto wiosny (źr. www.cialoumysl.pl)

Spektaklom będą towarzyszyć m.in. laboratorium prowadzone przez Marlona Barriosa Solano, nowojorskiego specjalistę w dziedzinie nowych mediów; instalacja Ramony Nagabczyńskiej prezentująca dwie prace skupiające się naskomplikowanych relacjach między widzem a autorami oraz panele dyskusyjne m.in. z udziałem Nicole Seiler i Billa Shannona. Organizatorzy zapraszając do udziału w festiwalu uprzedzają, że większość spektakli zawiera sceny odważne obyczajowo, z udziałem nagich artystów, dlatego są one przeznaczone wyłącznie dla widzów dorosłych.

Festiwal odbywa się w Warszawie. Potrwa do 2 października.

Szczegółowe informacje i program festiwalu są dostępne na stronie www.cialoumysl.pl.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Festiwalowy maraton po Polsce

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2010 17:45
Zapraszamy w podróż przez festiwalową Polskę, tuż po 12.00!
rozwiń zwiń