Kultura

Najlepsza sekretu zasłona (galeria)

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2010 08:10
Zbierano na nich autografy, reklamowano firmy i produkty, a nawet ... pisano wiersze! Do czego jeszcze może posłużyć wachlarz i co się za nim skrywa?
Audio

Muzeum Teatralne otwiera dla publiczności jeden ze swoich najcennych skarbców. Znajdują się w nim wachlarze najwybitniejszych artystek polskiej sceny dramatycznej i operowej XIX i XX wieku.

Wachlarz od najdawniejszych czasów służył człowiekowi do ochłody. Od tej jego podstawowej służebnej funkcji powstały pierwsze staropolskie nazwy, takie jak wietrznik, czy też wiejaczka, ale też oganka.

Z czasem wachlarz stał się pięknym przedmiotem wzbogacającym dworskie ceremonie, niezbędnym dopełnieniem eleganckiego stroju, a na scenie zaczął pełnić rolę rekwizytu.

- Największym walorem wachlarzy zgromadzonych w Muzeum Teatralnym jest to, że każdy z nich miał wyjątkowego właściciela. Niektóre kobiety, tak jak np. Helena Modrzejewska, bardzo lubiły fotografować się z wachlarzami. Te zdjęcia również będzie można zobaczyć na wystawie – wyjaśnia w rozmowie z Polskim Radiem kuratorka wystawy Katarzyna Wodarska-Ogidel.

Najstarszym wachlarzem prezentowanym na wystawie jest wachlarz z okresu dyrektoriatu (koniec XVIII wieku), który jest darem bibliofila Władysława Dąbrowskiego.

Ciekawostką kolekcji jest też zbiór wachlarzy reklamowych związanych z teatrem. Wachlarze te upamiętniają ważne wydarzenia, a także reklamują firmy bądź konkretne wyroby. Najstarszym tego typu obiektem jest wachlarz Józefiny Reszke upamiętniający benefis (w 1878 roku) na rzecz ofiar wojny rosyjsko-tureckiej, w którym artystka wzięła udział podczas swego pobytu w Paryżu.

Na wystawie prezentowane są także - cieszące się dużą popularnością w XIX wieku, a pełniące rolę sztambucha - wachlarze autografowe. W kolekcji znajduje się drewniany wachlarz z autografem pianisty i dyrygenta Józefa Śliwińskiego.

Niezwykle cenną pamiątką jest wachlarz autografowy należący niegdyś do Lucyny Kotarbińskiej, żony Józefa Kotarbińskiego - dyrektora Teatru Miejskiego w Krakowie.

Na pokryciu wachlarza znajdują się autografy wybitnych twórców, m.in.: Heleny Modrzejewskiej, Ignacego Jana Paderewskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Lucjana Rydla, Michała Bałuckiego, Kazimierza Tetmajera, czy Władysława Żeleńskiego oraz fragmenty utworów literackich m.in. wiersza Kazimierza Tetmajera "Tęsknica”, czy dramatu "Psyche” Zofii Wójcickiej, który na scenie krakowskiej pojawił się po raz pierwszy za dyrekcji Kotarbińskiego.

Wystawa "Najlepsza sekretu zasłona. Wachlarze w zbiorach Muzeum Teatralnego" prezentowana będzie w Muzeum Teatralnym do marca 2011 roku.

Zapraszamy do obejrzenia galerii wystawy oraz wysłuchania zapowiedzi.

(mz, IAR) 

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Kozyra szuka Kozyry

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2010 11:00
Artystka przygotowuje autobiograficzny film fabularny i poszukuje odtwórcy roli samej siebie. Casting w warszawskiej galerii Zachęta może wygrać każdy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wachlarze i gwiazdy na wystawach

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2010 18:59
"Gwiazdy na gwiazdkę" w Muzeum Narodowym oraz wachlarze w zbiorach warszawskiego Muzeum Teatralnego.
rozwiń zwiń