Wachlarze i gwiazdy na wystawach

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2010 18:59
"Gwiazdy na gwiazdkę" w Muzeum Narodowym oraz wachlarze w zbiorach warszawskiego Muzeum Teatralnego.
Audio

W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o dwóch wystawach. Pierwsza to "Gwiazdy na gwiazdkę" w Muzeum Narodowym w Warszawie, na której zostanie pokazany wybór 89 najlepszych i najciekawszych prac artystów XX wieku z kolekcji Gabinetu Grafiki i Rysunków Współczesnych MNW, w tym akwarele Georga Grosza, grafiki Marca Chagalla, zbiór prac Paula Klee, grafiki Wassila Kandinsky’ego, litografię Henri Matisse’a, grafiki i jeden rysunek Pabla Picassa ("Dziewczyna polska"), a także dar samego Picassa, czyli ceramiczne talerze z wczesnego okresu.

- Ta wystawa jest skrótowym pokazem całej niemal historii sztuki XX wieku. Pokazujemy prace wybitnych artystów współczesnych. Są to prawdziwe arcydzieła, nie boimy się nazywać w ten sposób tych prac – mówiła Katarzyna Wakuła, rzeczniczka Muzeum Narodowego.

Zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi, obowiązującymi na całym świecie, prace na papierze mogą być eksponowane nie dłużej niż dwa, trzy miesiące; w zależności od struktury i stanu zachowania papieru. Wystawie towarzyszy instalacja świetlna na zewnątrz budynku muzeum - cała jego ściana frontowa wraz z wejściem głównym pokryta jest gęsto nazwiskami artystów, których prace prezentowane są na ekspozycji. Właśnie za pomocą instalacji świetlnych - zamiast wielkoformatowych banerów reklamowych - Muzeum Narodowe w Warszawie chce teraz informować publiczność o aktualnych wystawach czasowych.

Zaprosiliśmy także Państwa do Muzeum Teatralnego w Warszawie na niebanalną wystawę "Najlepsza sekretu zasłona. Wachlarze w zbiorach Muzeum Teatralnego". Beata Stylińska rozmawiała z kuratorką wystawy - Katarzyną Wodarską-Ogidel.

- Nasza wystawa nie jest wyjątkowa pod względem techniki wykonania. Ważne, że każdy z tych wachlarzy należał do kogoś wyjątkowego. Staramy się pokazać nie tylko wachlarze, lecz także  ich właścicielki – wyjaśniła kuratorka.

Wachlarz, służący początkowo człowiekowi do ochłody, z czasem stał się też wyjątkowym przedmiotem, niezbędnym dopełnieniem eleganckiego stroju i nieodłącznym atrybutem dworskich ceremonii. Bywał niebanalnym prezentem: na przykład wspaniały wachlarz z orlich piór podarowała aktorce sceny krakowskiej i lwowskiej Konstancji Bednarzewskiej aktorka Helena Modrzejewska. Kolekcja Muzeum Teatralnego powstała głównie dzięki darowiznom. Znajdują się w niej wachlarze z wieku XIX i początku XX, choć najstarszy, dar bibliofila Władysława Dąbrowskiego, pochodzi z okresu dyrektoriatu. Ciekawostką kolekcji jest zbiór wachlarzy reklamowych związanych z teatrem. Upamiętniają one ważne wydarzenia oraz reklamują konkretne firmy czy wyroby. Współcześnie scena teatralna pozostaje jednym z niewielu miejsc, gdzie wachlarz wciąż pełni rolę niezbędnego rekwizytu, pojawia się w coraz to nowych odsłonach w zależności od pomysłowości scenografów i projektantów kostiumów.

Audycję poprowadził Paweł Sawicki.

Czytaj także

Najlepsza sekretu zasłona (galeria)

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2010 08:10
Zbierano na nich autografy, reklamowano firmy i produkty, a nawet ... pisano wiersze! Do czego jeszcze może posłużyć wachlarz i co się za nim skrywa?
rozwiń zwiń