Kultura

Tylko żywe jest ekologiczne

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2010 17:18
Kiedyś szło się do lasu, wycinało świerk i przynosiło go do domu. Dziś trzeba je kupować od handlarzy, którzy nam jednak nie zagwarantują świeżości. A może by tak wymienić …
Audio

- Świerki, które są doskonałymi drzewkami bożonarodzeniowymi, wymieniamy za elektro-śmieci – mówi Dorota Szpojda z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie. Za cztery drobne, dwa średnie lub jeden duży niepotrzebny sprzęt elektroniczny, działający lub nie, można otrzymać świeżutką choinkę.

– Drzewka posiadają certyfikat FSC (dowód na przestrzeganie zasad ekologii w procesach produkcji leśnej), wiemy dzięki temu, że pochodzą one z drzewostanów zarządzanych w sposób przemyślany, gdzie do sprzedaży pozyskuje się nie więcej choinek niż jest to dozwolone – podkreśliła Szpojda, specjalistka ds. edukacji i komunikacji społecznej.


Jeśli ktoś nie chce kupować prawdziwej choinki, ma do wyboru kilka innych opcji. Tak zwane drzewka alpejskie to połączenie naturalnego pnia, z którego wychodzi sztuczne drzewko. Całkowicie sztuczne choinki występują w wielu wersjach kolorystycznych i rodzajach igliwia. Mają one tę zaletę, że raz kupione wystarczają na wiele lat. No i można dowolnie formować ich kształt. Ale czy warto?


Dorota Szpojda podkreśliła, że przez wiele lat funkcjonowało błędne pojęcie choinki "ekologicznej". Uważało się, że są nimi choinki sztuczne, których używanie pozwalało ocalić lasy.

Nie takie jest jednak znaczenie tego słowa. – Jedyna ekologiczna choinka, to żywa choinka. Sztuczne drzewka to plastik, który się będzie rozkładał 500 lat – wyjaśniła. Do tego dochodzą zanieczyszczenia związane z ich produkcją. A żywe choinki, przeznaczone do przedświątecznego handlu, rosną na specjalnie do tego celu zorganizowanych plantacjach. Po Bożym Narodzeniu można je przesadzić do ogrodu lub zakopać.


- Także tylko żywe choinki na Święta, żadnych sztucznych obrzydliwych drapaków – zachęca.


Poza tym, przecież żaden spray nie zastąpi prawdziwego świerkowego zapachu.


Kiedy można wysadzić żywe drzewko, które spędziło Święta w naszym domu? Skąd przywędrowała do nas tradycja stawiania choinek w domu i ich przystrajania?

 

Aby wysluchać całego reportażu przygotowanego przez Ewelinę Karpacz-Oboładze, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.

 

Reportaży można słuchać na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku o 18.15. Zapraszamy.

Naszych reportaży mogą Państwo również słuchać na stronie internetowej Studia Reportażu i Dokumentu.

Zapraszamy też na naszą stronę na Facebooku!

 

(asz)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Dom lasem pachnący

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2010 14:52
Leśnicy walczą z umacniającym się mitem, że sztuczne choinki są bardziej ekologiczne od naturalnych. Przekonują, że wycinanie pachnących, tworzących niepowtarzalny klimat świąt Bożego Narodzenia, drzewek odbywa się bez szkody dla lasu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prawdziwa dwa razy trwalsza

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2010 07:00
Naukowcy z Kanady wyjaśnili mechanizm odpowiedzialny za opadanie igieł z choinki. Dzięki temu będzie można dwukrotnie przedłużyć jej trwałość - donosi pismo "Trees".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o choinkach

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2010 07:00
Czy najstarsze drzewa w Polsce i na świecie mają igiełki? Kiedy choinka stała się symbolem świąt Bożego Narodzenia i dlaczego ta naturalna jest bardziej ekologiczna? Odpowiadamy na wszelkie „iglaste” pytania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czarno-biała czy awangardowa?

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2010 16:17
Warto bawić się świętami, eksperymentować. Na przykład zrobić choinkę z tektury – radził w Czwórce architekt wnętrz Janek Pawlik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najwyższy czas kupić choinkę!

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2010 07:59
Na warszawskich bazarach i ruchliwych skrzyżowaniach już kilka dni temu powstały specjalne stoiska, na których można kupić pachnące drzewko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zapraszamy do Trójki - popołudnie 23 grudnia 2010

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2010 16:00
Kiedyś pachniały choinką, pastą do podłogi i pomarańczami. Czym święta Bożego Narodzenia pachną dzisiaj?
rozwiń zwiń