Kultura

Baśnie nie tylko dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2011 11:00
Dwieście opowieści zawiera najnowszy przekład wydanych w Polsce baśni braci Grimm.
Audio
  • O nowym wydaniu baśni braci Grimm mówi Maria Bosacka
  • Maria Bosacka o ilustracjach, które wzbogacają lekturę

Maria Bosacka z wydawnictwa Media Rodzina wyjaśnia w rozmowie z Polskim Radiem, że ważny jest sam tytuł dwutomowego wydawnictwa - "Baśnie dla dzieci i dla domu". - Przywraca on prawdziwy charakter baśniom, które kiedyś zawsze były czytane przez dorosłych dzieciom. Zarówno młodsi jak i starsi mogli zawsze w tych historiach znaleźć coś dla siebie – dodaje.

Maria Bosacka dodaje, że dwutomowe wydanie "Baśni dla dzieci i dla domu" braci Grimm, wzbogacają ryciny Ottona Ubbelohde, niemieckiego artysty żyjącego na przełomie XIX i XX wieku. Otton Ubbelohde zaliczał się do kręgu artystów secesji i znany był jako autor pejzaży i martwych natur. Można je zobaczyć w boksie po prawej stronie artykułu.

Bracia Grimm nie są wprawdzie autorami słynnych baśni, ale prawie 200 lat temu spisali i opracowali opowieści od dawien dawna obecne w kulturze europejskiej i światowej. To oni też po raz pierwszy zastosowali zwroty, bez których baśnie trudno sobie wyobrazić: "dawno, dawno temu", "za górami, za lasami", czy "żyli długo i szczęśliwie". W wyborze nie mogło zabraknąć najbardziej znanych baśni, takich jak no "O wilku i siedmiu koźlątkach", "Miejscy muzykanci z Bremy", "Jaś i Małgosia", "Kopciuszek", "Czerwony Kapturek", "Paluszek", "Śpiąca królewna", "Królewna Śnieżka".

Jakub Grimm (1785-1863), był filologiem niemieckim i twórcą germanistyki, a jego brat Wilhelm (1786-1859) filologem. Swoje słynne baśnie zaczęli drukować w latach 1812-1815. Pełne wydanie, zwane wielkim, zatytułowane "Kinder- und Hausmärchen" ukazało się w 1857 roku. Zbiór ten w 2005 roku został wpisany na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Przetłumaczony na ponad 160 języków, jest obok Biblii Lutra najbardziej znanym dziełem niemieckiej kultury.

Aby dowiedzieć się więcej, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.

(mz, iar)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Po co dziś pisać o wiedźmach?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2011 12:55
W literaturze fantasy tworzy się nowe światy, ale na ogół w oparciu o świat rzeczywisty i rzetelną wiedzę historyczną - mówi pisarka Anna Brzezińska.
rozwiń zwiń