Kultura

Miłość i świat Zygmunta Baumana

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2011 10:50
Film dokumentalny poświęcony życiu jednego z najważniejszych współczesnych myślicieli, zostanie wyświetlony w Warszawie. To jedno z najważniejszych wydarzeń kończących polską prezydencję w UE.
Audio
  • Reżyser Krzysztof Rzączyński o pracy nad dokumentem
Miłość i świat Zygmunta Baumana
Foto: źr.mat.prasowe

- Nieprawdą jest, że świat można opisać w kategoriach "albo, albo", dzisiejszy świat można tylko w kategoriach "i to istnieje, i tamto istnieje" - mówi przed kamerą Zygmunt Bauman - Jeżeli się nastawimy na to, że tylko naszemu zaniedbaniu zawdzięczamy, że świat jest nieprzejrzysty, mętny i wielostronny, jeżeli tak się nastawimy, no to jesteśmy skazani na bardzo trudne życie, życie złudzeń.

Jeden z najważniejszych współczesnych socjologów i filozofów objął opieką Program Kulturalny Polskiej Prezydencji. Z tej okazji ukazała się najnowsza książka "Kultura w płynnej nowoczesności", profesor wystąpił także w filmie dokumentalnym "Miłość, Europa, Świat Zygmunta Baumana". Dokument, na dużym ekranie będzie można obejrzeć 15 grudnia w Kinie Muranów w Warszawie o godz. 18.00. Projekcja jest bezpłatna, wcześniej w kinie należy odebrać specjalną wejściówkę.

Pokazowi towarzyszyć będzie rozmowa z reżyserem Krzysztofem Rzączyńskim, którą poprowadzi dziennikarz filmowy radiowej Trójki, Ryszard Jaźwiński. Filmowcy towarzyszyli Zygmuntowi Baumanowi podczas jego wizyty w Polsce, na ekranie pokazany zostanie m.in. fragment nagrania audycji "Klub Trójki", w której gościł profesor!

- On chce mówić o tym jak widzi świat, jak widzi ludzi. Często jego przemyślenia są niezwykle bliskie opisowi psychologicznemu, nie tylko socjologicznemu. Natomiast nie chce opowiadać o swoim życiu. Nie chciałem tego unikać w filmie dokumentalnym, czasami milczenie jest bardziej wymowne, niż wiele słów - mówił w "Fajnym Filmie" reżyser Rzączyński.

 

 

Przed kamerą Zygmunt Bauman opowiada o tym, jak się miewa kultura w dobie "płynnej nowoczesności", czasem do rozmowy wplatane są wątki osobiste. Profesor w 1968 roku musiał wyjechać z Polski, jego córki w dokumencie tłumaczą, że nadal jest ona mu bardzo bliska.

- Często pytałam ojca, czy nie chciałby tak naprawdę wrócić do Polski - mówi w filmie jedna z nich - On odpowiedział coś bardzo pięknego: "Można się w jednym miejscu golić, wstawać z łóżka, czy jeść, być w jednym miejscu ciałem, natomiast duchem i sercem zupełnie gdzie indziej".


* * *


Zygmunt Bauman - światowej sławy socjolog i filozof, jeden z twórców koncepcji ponowoczesności. Jest emerytowanym profesorem Uniwersytetu w Leeds, a od 2004 roku rektorem Uniwersytetu Powszechnego im. Jana Józefa Lipskiego w Teremiskach, nieformalnej instytucji kultury skupionej na budowie modelu społeczeństwa obywateli.

Bauman pochodzi z rodziny polsko-żydowskiej. W czasie II wojny światowej brał udział w bitwie o Kołobrzeg i w zdobyciu Berlina. W latach 1945–1953 był oficerem w Korpusie Bezpieczeństwa Narodowego.

Studiował w warszawskiej Akademii Nauk Społecznych i Politycznych, a następnie na Uniwersytecie Warszawskim. Był tam profesorem do roku 1968, kiedy został usunięty z uczelni na skutek antysemickiej nagonki. Po wyjeździe z kraju związał się z uniwersytetami w Tel Awiwie i Hajfie, od 1971 roku wykładał na Uniwersytecie w Leeds i do 1990 roku kierował Wydziałem Socjologii. We wrześniu 2010 roku zainaugurowano w Leeds działalność Instytutu Baumana.

Należy do naukowców próbujących opisać dzisiejsze systemy społeczne. Nowoczesności (idei postępu i czystości), której wynaturzoną konsekwencją stał się Holocaust, przeciwstawił relatywizującą wszystko ponowoczesność (nazywaną częściej przez niego "płynną nowoczesnością"), z jej pluralizmem i brakiem wielkich idei. Równocześnie dostrzega zagrożenia postmodernistycznego świata ("Ponowoczesność jako źródło cierpień" 1997) niedającego człowiekowi szans i czasu na zakorzenienie i przystosowanie do wciąż zmieniającej się rzeczywistości.

Jest klasykiem myśli humanistycznej, słuchanym i nagradzanym w różnych zakątkach globu. Ostatnio otrzymał m.in. polski medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis oraz Nagrodę Księcia Asturii – najbardziej prestiżowe wyróżnienie w świecie hiszpańskojęzycznym.


usc/mat.prasowe

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Zamieniliśmy gołe pięści na białe rękawiczki

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2010 16:30
- Dawniej paliliśmy na stosach, dziś pozbawiamy godności osobistej. Zmieniły się metody i stopień brutalności, ale to nie jest postęp – powiedział w Trójce prof. Zygmunt Bauman.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bauman: obecna Europa jest jak mozaika diaspor

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2011 20:30
Profesor Zygmunt Bauman, wybitny polski filozof zwrócił uwagę, że odnowienie dawnej pozycji Europy w świecie wymaga przezwyciężenia wewnętrznych antagonizmów.
rozwiń zwiń