Kultura

"Martha Marcy May Marlene" - przyczajony koszmar

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2012 14:39
Na pierwszy rzut oka to dramat dziewczyny, która ucieka z niebezpiecznej sekty. Ale "Martha Marcy May Marlene" chwyta za gardło jak najgorszy thriller.
Elizabeth Olsen i John Hawkes w Martha Marcy May Marlene
Elizabeth Olsen i John Hawkes w "Martha Marcy May Marlene"Foto: mat.prasowe

Ten bardzo niepokojący film, choć wchodzi do polskich kin trochę po cichu, został wcześniej bardzo dobrze przyjęty przez światową krytykę. Triumfalny pochód zaczął w kolebce amerykańskiego kina indie, na festiwalu w Sundance, a zakończył w Cannes.
Martha (Elizabeth Olsen) dzwoni z budki telefonicznej do siostry. Kontaktuje się z nią pierwszy raz od kilku lat i prosi o pomoc. To co się z nią działo przekazywane jest w formie nienachalnych retrospekcji, delikatnych jak pojawiające się znikąd wspomnienie.

Cały film poprowadzony jest w ten sposób. Bardzo spokojna jest praca kamery (prawie nie ma scen filmowanych z ręki), a oczy Marthy wydają się kompletnie nieobecne. Boimy się o nią i jakąś magnetyczną siłą przywiązuje nas ona do siebie. Tym ciężej ogląda się rozwój wypadków.
Martha ucieka z sekty kierowanej przez Patricka (wycofana, ale mrożąca krew w żyłach rola Johna Hawkesa). Patrick zawłaszcza ludzką psychikę nadając każdemu w sekcie nowe imię. Martha staje się Marcy May.
W domu siostry niby jest bezpieczne, ale na około w zielonych lasach czai się coś bardzo niepokojącego. Jej ucieczka wydaje się zbyt łatwa. Martha cały czas boi się, że po nią wrócą. Czy jest to paranoja, czy po prostu pozwolono jej się na chwilę oddalić?
Bardzo interesujące jest obserwowanie dezorientacji Marthy, zamazującej się pod wpływem traumatycznych przejść rzeczywistości. Gubi się i nie wie, co z tego co widzi jest wspomnieniem, a co jest wytworem wyobraźni. To wybitna rola początkującej aktorki Elizabeth Olsen i naprawdę dobre, amerykańskie kino.

Urszula Schwarzenberg-Czerny

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Wolność jest "W drodze"

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2011 08:30
Do życia beatnikom niezbędna była prosta droga, szybki samochód i maszyna do pisania. Ich książki zmieniły Stany na zawsze, dały ludziom wolność.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Termity pożarły 200 tys. dolarów

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2011 15:52
Żarloczne owady, nie zważając na system zabezpieczeń indyjskiego banku, dostały się do sejfu, gdzie przystąpiły do konsumpcji 10 milionów rupii, czyli równowartości 222 tysięcy dolarów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najlepsze z Ameryki! 10 filmów z AFF

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2011 11:11
Rusza American Film Festival. We Wrocławiu pokazane zostaną ważne, niezależne i pełne wybitnych aktorów filmy. Oto najlepsza dziesiątka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kręcą amerykański mit. Książkę największego z buntowników

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2012 14:30
Wielu ma wątpliwości, czy "W drodze" Jacka Kerouaca to dobry materiał filmowy. W ekranizacji jednej z najważniejszych i najostrzejszych amerykańskich powieści występują Sam Riley, Garrett Hedlund i Kristen Stewart.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"W drodze" stanie się filmem kultowym?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2012 12:41
To ekranizacja jednej z najważniejszych amerykańskich książek. Ujawniono zwiastun "W drodze" według prozy czołowego beatnika, Jacka Kerouaca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mainstream jest amerykański

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2012 08:00
Paradoksem jest, że nawet nienawidząc Ameryki, głosząc antyamerykańskie hasła wielu robi to w amerykańskich jeansach, butach lub z amerykańskim superbohaterem na koszulce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Roberta De Niro przeprasza za rasistowski żart

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2012 13:00
Znany aktor przeprosił za dowcip o nikłych szansach na "białą Pierwszą Damę" w Białym Domu po listopadowych wyborach prezydenckich w USA.
rozwiń zwiń