Kultura

Zatruta studnia Mirosława Bałki

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2011 17:51
Artysta zbuntował się przeciwko jednej z największych fontann wrocławskich i stworzył swoją własną. Do ogromnej betonowej donicy spływa woda czarna jak smoła...

To jedna z najważniejszych prac artystycznych w ramach Europejskiego Kongresu Kultury. Na pewno jest to instalacja robiąca największe wrażenie. Bałka umieścił swoją antyfontannę w okrągłym, postindustrialnym i kompletnie zniszczonym pomieszczeniu.

Widz jeszcze przed wejściem słyszy lekko przerażający huk wody uderzającej o stalowe dno donicy. Posłuchaj dżwięku: 

Szum wody - instalacja Bałki

Po wejsciu nie widzimy brzegu donicy, więc nie mamy pewności czy zaraz nie wyleje się na nas brunatna maź. "Wege zur Behandlung von Schmerzen", czyli "Sposoby leczenia bólu", bo tak nazywa się praca, to odpowiedź artysty na znajdującą się tuż obok ogromną fontannę w Parku Szczytnickim.

/

- Fontannie towarzyszą lasery, muzyka, jest sterowana elektronicznie. Ona spowodowała, że mieszkańcy odwrócili się od prawdziwej wartości - opowiada Mirosław Bałka. A ta wartość i to kompletnie zrujnowana znajduje się tuż obok.

Bałkę zainspirował Pawilon Czterech Kopuł zaprojektowany na początku wieku przez genialnego architekta Maxa Berga (więcej o jego twórczości i poświęconej mu powieści grozy przeczytaj TU). W instalacji "Wege zur Behandlung von Schmerzen" woda jak ściek z gumowej rury spływa w dół, nie ma jak wydostać się z metalowej donicy. Ma to odzwierciedlać stan w jakim znajduje się Pawilon, w którym brakuje niejdnej szyby w oknach, a na dachach rośną młode drzewka.

Bałka tłumaczy, że dotyka go to co się dzieje z przestrzenią i z historią i dlatego stworzył instalację z bólem w tytule. Posłuchaj wyjaśnienia artysty:

Bałka: Nie zaniedbujmy historii

- Miejsc bolących we Wrocławiu jest sporo. Sposób ich zniszczenia, które się odbyło po roku 90. jest przerażający - podkreśla Bałka.

/

 

usc/dźwięk Katarzyna Gizińska - PR dla Zagranicy

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Kongres Kultury: Czy sztuka zmienia społeczeństwo?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2011 23:27
Myśliciele i cukiernicy, kompozytorzy i filozofowie, wszyscy badają wspólnie we Wrocławiu czy sztuka ma dla nas wymierny społeczny skutek?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe media, to nie bajka

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2011 14:05
Europejski Kongres Kultury bada to, co się dzieje tu i teraz. Jak nowe media zmieniają sztukę? Czy rzeczywiście "Jesteś interaktywny, więc jesteś"?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Moś: Granie na fasolkach z Pendereckim to wielka frajda

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2011 14:00
- Z takimi shakerami zamiast smyczków zetknęliśmy się po raz pierwszy. Tym większa frajda dla muzyków, że mogli sobie tym potrząsać metrycznie i się przy tym dobrze bawić - mówi dyrygent Orkiestry Aukso, która bierze udział w muzycznych eksperymentach Europejskiego Kongresu Kultury.
rozwiń zwiń