Film "Spadkobiercy" Alexandra Payne'a zwyciężył w kategorii "najlepszy dramat". W swojej kategorii pokonał produkcje: "Służące" (reż. Tate Taylor), "Hugo i jego wynalazek" (reż. Martin Scorsese), "Idy marcowe" (reż. George Clooney), "Moneyball" (reż. Bennett Miller) i "Czas wojny" (reż. Steven Spielberg).
"Spadkobiercy" to ekranizacja bestsellerowej powieści Kaui Hart Hemmings. Opowiada historię biznesmana z Hawajów, który po tym jak jego żona trafia do szpitala po wypadku, musi zaopiekować się dwiema kilkunastoletnimi córkami, z którymi wcześniej niewiele go łączyło.
Z kolei "najlepszym filmem komediowym lub musicalem" został film "Artysta" Michela Hazanaviciusa. Szansę na statuetkę miały także: "50/50" (reż. Jonathan Levine), "Druhny" (reż. Paul Feig), "O północy w Paryżu" (reż. Woody Allen) i "Mój tydzień z Marilyn" (reż. Simon Curtis).
"Artysta" to opowieść rozgrywająca się w Hollywood w 1927 roku. Gwiazda kina niemego, George Valentin, obawia się, że pojawienie się dźwięku w filmie oznacza koniec jego kariery.
"Najlepszą aktorką w dramacie" ogłoszono Meryl Streep. Aktorka zwyciężyła dzięki wspaniałej roli w filmie "Żelazna Dama". W tej kategorii nominowane były także: Glenn Close ("Albert Nobbs"), Viola Davis (Służące"), Rooney Mara ("Dziewczyna z tatuażem") i Tilda Swinton ("Musimy porozmawiać o Kevinie").
"Najlepszą aktorką drugoplanową w dramacie" została Octavia Spencer za rolę w filmie "Służace".
W kategorii "najlepszy aktor w dramacie" zwyciężył George Clooney. Doceniono jego rolę w produkcji "Spadkobiercy". O statuetkę w tej kategorii walczyli: Leonardo DiCaprio ("J. Edgar"), Michael Fassbender ("Wstyd"), Ryan Gosling ("Idy marcowe") i Brad Pitt ("Moneyball").
"Najlepszym aktorem drugoplanowym w dramacie" został Christopher Plummer za rolę w filmie "Debiutanci".
"Najlepszą aktorką w komedii lub musicalu" została Michelle Williams nagrodzona za film "Mój tydzień z Marilyn". Aktorka pokonała Charlize Theron ("Young Adult"), Kristen Wiig ("Druhny"), Kate Winslet ("Rzeź") i Jodie Foster ("Rzeź).
"Najlepszym aktorem w komedii lub musicalu" został Jean Dujardin doceniony za kreację w filmie "Artysta". W tej kategorii Dujardin okazał się lepszy od: Brendana Gleesona ("The Guard"), Josepha Gordona-Levitta ("50/50"), Ryana Goslinga ("Kocha, lubi, szanuje") i Owena Wilsona ("O północy w Paryżu").
"Najlepszym reżyserem" ogłoszono Martina Scorsese za film "Hugo i jego wynalazek". Mistrz pokonał: Woody'ego Allena ("O północy w Paryżu"), George'a Clooneya ("Idy marcowe"), Michaela Hazanaviciusa ("Artysta) i Alexandra Payne'a ("Spadkobiercy).
W kategorii "scenariusz" zwyciężył Woody Allen z "O północy w Paryżu". W swojej kategorii pokonał: Michaela Hazanaviciusa - "Artysta"; Nata Faxona, Alexandra Payne'a i Jima Rasha - "Spadkobiercy"; George'a Clooneya, Granta Heslova i Beau'a Willimona - "Idy marcowe" oraz Stana Chervina, Aarona Sorkina i Stevena Zailliana - "Moneyball".
W kategorii "muzyka" zwyciężył kompozytor utworów do filmu "Artysta" Ludovic Bource. W tej kategorii nominowany był między innymi Polak - Abel Korzeniowski za muzykę do filmu Madonny "W.E.", a także Howard Shore ("Hugo i jego wynalazek"), John Williams ("Czas wojny") oraz Trent Reznor i Atticus Ross ("Dziewczyna z tatuażem).
"Najlepszą piosenkę" zaśpiewali Madonna, Julie Frost i Jimmy Harry. Chodzi oczywiście o "Masterpiece" z filmu "W.E.". W tej kategorii szansę na statuetkę mieli także: "Hello Hello" z filmu "Gnomeo i Julia" (muzyka: Elton John, słowa: Bernie Taupin), "The Keeper" z filmu "Machine Gun Preacher" (muzyka i słowa: Chris Cornell), "Lay Your Head Down" z filmu "Albert Nobbs" (muzyka: Brian Byrne, słowa: Glenn Close) i "The Living Proof" z filmu "Służące" (muzyka: Thomas Newman, Mary J. Blige, Harvey Mason, Jr. i Damon Thomas, słowa: Mary J. Blige, Harvey Mason, Jr. i Damon Thomas).
W kategorii "najlepszy film animowany" zwyciężyła produkcja zrealizowana na podstawie klasycznego komiksu frankońskiego autorstwa Hergé - "Przygody Tintina" w reżyserii Stevenena Spielberga, która w tej kategorii pokonała filmy: "Święta Artura", "Samochody 2", "Kot w butach" i "Rango".
"Najlepszym filmem nieanglojęzycznym" okazał się irański film "Rozstanie" Asghara Farhadiego. Jest to opowieść o małżeńskiej separacji, a zarazem wielowymiarowy portret irańskiego społeczeństwa. Farhadi przedstawił dwie rodziny, których losy w dramatyczny sposób splatają się wskutek przypadkowego zbiegu okoliczności. Film łączy elementy thrillera i dramatu psychologicznego.
Pozostali zwycięzcy:
Film telewizyjny lub miniserial: "Downton Abbey",
Aktorka w filmie telewizyjnym lub miniserialu: Kate Winslet - "Mildred Pierce",
Aktor w filmie telewizyjnym lub miniserialu: Idris Elba - "Luther",
Aktorka drugoplanowa w filmie telewizyjnym lub miniserialu: Jessica Lange - "American Horror Story",
Aktor drugoplanowa w filmie telewizyjnym lub miniserialu: Peter Dinklage - "Gra o tron".
Serial dramatyczny: "Homeland",
Aktor w serialu dramatycznym: Kelsey Grammer - "Boss",
Aktorka w serialu dramatycznym: Claire Danes - "Homeland".
Serial komediowy: Współczesna rodzina",
Aktorka w serialu komediowym: Laura Dern - "Iluminacja",
Aktor w serialu komediowym: Matt LeBlanc - "Odcinki".
kk