Kultura

"Ida" zdobyła nagrodę Parlamentu Europejskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2014 14:31
Polsko - duński film „Ida” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego został laureatem nagrody LUX przyznawanej przez Parlament Europejski.
Audio
  • "Ida" zdobywcą Nagrody LUX - relacja Andrzeja Gebera (IAR)
Główną rolę w filmie Pawła Pawlikowskiego zagrała Agata Trzebuchowska
Główną rolę w filmie Pawła Pawlikowskiego zagrała Agata TrzebuchowskaFoto: mat. promocyjne

Tegorocznego zwycięzcę ogłosił przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz. O nagrodę w finale rywalizowały także słoweński obraz „Wróg klasowy” Roka Bičeka i francuski film "Dziewczyny z bandy” Céline Sciammy.

„Ida” to subtelny i mistrzowsko zagrany film Pawła Pawlikowskiego. Środowe trofeum to kolejna ważna nagroda, bowiem film wygrał już kilka międzynarodowych festiwali i ogłoszony został najlepszym europejskim filmem roku. Podejmuje on trudny temat skomplikowanych relacji polsko-żydowskich.

Laureat nagrody Paweł Pawlikowski oprócz statuetki otrzymał czek wartości niemal 90 tysięcy euro, z których sfinansowane zostaną napisy filmowe w 23 językach urzędowych Unii Europejskiej oraz wersje dla osób niedowidzących lub z wadami słuchu.

Nagroda Filmowa LUX ustanowiona została w 2007 roku w celu zwrócenia większej uwagi na kino europejskie oraz pobudzenia debaty o wartościach europejskich i aktualnych problemach społecznych.

"W USA więcej widzów niż w Polsce"

Akcja "Idy" toczy się na początku lat 60. XX w. Anna, młoda nowicjuszka, sierota wychowywana w zakonie (w tej roli debiutująca na dużym ekranie Agata Trzebuchowska) przed złożeniem ślubów poznaje Wandę Gruz (gra ją Agata Kulesza), swoją jedyną krewną. Od Wandy, która jest jej ciotką, dziewczyna dowiaduje się, że jest Żydówką i że naprawdę nie nazywa się Anna, lecz Ida Lebenstein. Poznaje następnie tragiczną historię swoich rodziców, zamordowanych podczas wojny. Konfrontacja z przeszłością staje się dla przyszłej zakonnicy próbą wiary.

youtube.com

"Ida", do której zdjęcia powstawały m.in. w Łodzi, jest koprodukcją zrealizowaną przez studia Opus Film i Phoenix Film we współpracy z Portobello Pictures, Phoenix Film Polska i Canal+ Polska. Produkcję dofinansowały m.in. Polski Instytut Sztuki Filmowej i Duński Instytut Filmowy.

Film Pawlikowskiego obejrzało już blisko 500 tysięcy widzów we Francji, ponad 100 tysięcy widzów we Włoszech oraz po kilkadziesiąt tysięcy w Hiszpanii, Holandii, Wielkiej Brytanii. W Stanach Zjednoczonych "Ida" zgromadziła przed kinowymi ekranami ponad 460 tysięcy widzów - zdecydowanie więcej niż w Polsce.

Czytaj też<<<Agnieszka Holland o filmie "Ida": specjaliści w USA stawiają na Oscara>>>

IAR,PAP,kh

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Ida nominowana do Złotych Globów

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2014 20:52
Koncert „Chord Nation” w Polskim Radiu, Dni Grzegorza Ciechowskiego w Toruniu, sztuka konceptualna w Muzeum Narodowym w Warszawie, atrakcje Muzeum Karkonoskie Tajemnice. To główne propozycje kulturalne Mai Kluczyńskiej tego weekendu. W specjalnej audycji PR24 mówiliśmy również o wielkim sukcesie polskiej kinematografii – nominacji „Idy” Pawlikowskiego do Złotych Globów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ida" obsypana nagrodami!

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2014 23:22
"Ida" Pawła Pawlikowskiego, podczas 27. gali Europejskich Nagród Filmowych w Rydze, zdobyła nagrody w kategoriach: najlepszy film europejski, najlepsza reżyseria oraz najlepszy scenariusz. Obraz uhonorowała również publiczność.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Agnieszka Holland o filmie "Ida": specjaliści w USA stawiają na Oscara

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2014 15:39
- Zaskoczenia, jeśli chodzi o Europejskie Nagrody Filmowe, nie było. Było tylko pytanie, w ilu kategoriach nominacje zwieńczą się wygranymi. I wyszło świetnie - mówi reżyserka Agnieszka Holland.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Triumf "Idy" i Agaty Kuleszy za oceanem

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2014 12:30
"Ida" Pawła Pawlikowskiego święci triumfy nie tylko w Europie, ale i na świecie. W poniedziałek krytycy z amerykańskiego Kansas nagrodzili polski obraz jako najlepszy film nieanglojęzyczny.
rozwiń zwiń