Kultura

Chaplin w Kinotece

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2008 14:19
Pod koniec grudnia obchodziliśmy 30 rocznicę śmierci Charlesa Chaplina. Z tej okazji warszawska Kinoteka zorganizowała przegląd najważniejszych filmów mistrza kina niemego.

Pod koniec grudnia obchodziliśmy 30 rocznicę śmierci Charlesa Chaplina. Z tej okazji warszawska Kinoteka zorganizowała przegląd najważniejszych filmów mistrza kina niemego. Od dziś do niedzieli oglądać można trzy najważniejsze obrazy Chaplina: "Brzdąc", "Gorączka złota" i "Dyktator".  

POSŁUCHAJ: audycji Anny Fuksiewicz poświęconej postaci Charlesa Chaplina z udziałem krytyka filmowego - Andrzeja Kołodyńskiego, Program Drugi Polskiego Radia, 27.12.2007. (12,35 MB)

''

Charles Chaplin należy do grona największych mistrzów światowego kina. Urodzony w 1889 roku w Londynie, większość swego artystycznego życia spędził w Stanach Zjednoczonych. To w studiu Keystone Film Company Macka Sennetta stworzył niezapomnianą postać trampa, dzięki której stał się najpopularniejszym aktorem świata. Chaplin w następujących słowach wspomina początki pracy u Senneta: Nie miałem pojęcia jak się ucharakteryzować. (...)Idąc do garderoby pomyślałem sobie, że włożę workowate spodnie, za duże buty, melonik i wezmę laseczkę. Chciałem żeby wszystko było sobie przeciwstawne: spodnie workowate, marynarka obcisła, kapelusz za mały, a buty za duże. Nie byłem zdecydowany, czy zrobić się na starego, czy na młodego. Przypomniawszy sobie, że Sennett spodziewał się, że jestem znacznie starszy, dodałem mały wąsik, który powinien był moim zdaniem trochę mnie postarzyć, nie przesłaniając wyrazu mojej twarzy. Nie miałem żadnej koncepcji postaci. Jednakże z chwilą, kiedy się przebrałem, strój i charakteryzacja sprawiły, że poczułem się tym osobnikiem. Zacząłem go poznawać i kiedy wchodziłem na plan, był już w pełni narodzony...

Dla Chaplina bardzo istotne było, że mógł sam reżyserować filmy, w których występował, a nawet komponować do nich muzykę. Wykreowana przez niego postać ubogiego trampa pełniła rolę rzecznika ubogich i pokrzywdzonych przez los członków społeczeństwa. Taką była m.in. w słynnym „Brzdącu” z 1921 roku. Natomiast w filmie „Światła wielkiego miasta” (1931) Chaplin pokazał bogatym przedstawicielom społeczeństw Ameryki i Europy, że nigdy nie zrozumieją biednego człowieka. Zamiast wczuć się w jego dolę, uczynią z niego prędzej niewolnika („Dzisiejsze czasy” 1936) albo poślą na wojnę, gdzie czeka go pewna śmierć („Dyktator” 1940). Twórczość Charlesa Chaplina scharakteryzować można jako przesyconą humanizmem, niepokorną wobec oczekiwań i nastrojów producentów z Hollywood, opowiadającą się za światem ludzi ubogich - być może prostych umysłem, ale zadziwiających ogromem wrażliwości wyrzutków społecznych. Inne filmy Chaplina, np. „Emigrant” z 1917 czy „Gorączka złota” z 1925 roku, poruszały z kolei niezmiernie istotny dla życia człowieka temat wolności. Nawoływały niejako do wyzwolenia się z narzuconych siłą reguł życia społecznego, praw przyrody czy uciążliwości ludzkiego charakteru. Traktowały o tym także wspomniane już obrazy: „Brzdąc”, „Światła wielkiego miasta” i „Dzisiejsze czasy”, a najdobitniej - bo w kontekście całego narodu – temat wolności poruszał film „Dyktator”.

W ramach rozpoczynającego się dzisiaj w Warszawie przeglądu filmów Charlesa Chaplina zobaczyć będzie można trzy filmy: "Brzdąc" (1921), "Gorączka złota" (1925) i "Dyktator" (1940).

Dokonaliśmy cyfrowej odnowy kopii trzech klasycznych filmów Charliego Chaplina. Będziemy mogli zobaczyć je w kinie, czyli w ich naturalnym środowisku. Podobnie jak wielbiciel sztuki powinien zobaczyć w oryginale Monę Lisę, wielbiciel muzyki - usłyszeć Rolling Stonesów, a wielbiciel piłki nożnej – położyć sie na murawie stadionu Wembley, tak samo wielbiciel kina powinien zobaczyć filmy Chaplina i to nie gdzie indziej, jak w kinie - miejscu, dla którego one powstały – mówi dyrektor przeglądu – Jarosław Jaworski z firmy Vivarto. (917,31 KB)

(ab)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Telenowela z ambicjami

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2008 10:32
Grzegorz Wysocki i Mikołaj Golubiewski starają się nie zapaść w senność rozmawiając o nowej powieści Wojciecha Kuczoka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dzisiejsze czasy"– nasze czasy?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2007 11:57
Treść "Dzisiejszych czasów" ściągnęła na głowę Chaplina gromy i wściekłość ze strony reakcjonistów i wielkiego kapitału.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prywatna historia aktorstwa

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2009 09:31
Na rynek wydawniczy trafił pierwszy wywiad-rzeka z Wojciechem Pszoniakiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nike 2010 - nominacje

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2010 16:50
Do 14. nagrody literackiej NIKE zgłoszono 340 książek. Znana jest już lista 20 publikacji nominowanych do finału konkursu.
rozwiń zwiń