Kultura

Święto ruchomych obrazków

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2010 12:20
120 lat temu odbył się pierwszy, publiczny pokaz filmu animowanego. 28 października to Międzynarodowy Dzień Animacji.
Audio
  • O Międzynarodowym Dniu Animacji opowiada Agnieszka Kozłowska

Pierwszą projekcję filmu animowanego zorganizował Theatre Optique Emile'a Reynauda w Paryżu w 1892 roku.

Od 28 do 31 października 2010 w całej Polsce pokazanych zostanie kilkadziesiąt filmów animowanych. Organizatorem wydarzenia jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Twórców Filmu Animowanego "ASIFA".

W programie najciekawsze, nowe filmy z Australii, Rosji, Portugalii, Brazylii, Indii, Korei, Węgier i z Niemiec. Pokazane zostaną także polskie produkcje.

- Polska animacja wyszła z zapaści. Gdy w latach 90-tych przechodziliśmy transformację, nie łatwo było znaleźć fundusze na to, żeby filmy animowane tworzyć. Udało się tą sytuację zmienić, filmów jest coraz więcej - tłumaczyła w "Poranku Dwójki" Agnieszka Kozłowska z ASIFY.

W ramach Międzynarodowego Dnia Animacji pokazany zostanie m.in.  "Wyspa gibonów" w reżyserii Małgorzaty Bosek, "Bajka o Smoku oraz Bohaterze" Agi Jarząbowej i "Wujek" Macieja Sznabla oraz nowy film Marka Skrobeckiego. Zobacz jak wyglądała praca nad animacją "Danny Boy".





Bardzo ciekawie zapowiada się także przegląd animacji z niemieckiej szkoły w Baden-Württemberg, w ramach którego pokazana zostanie m.in. produkcja "The Gruffalo" Jakoba Schuh i Maxa Langa.





Technika umożliwia w tej chwili stworzenie całego animowanego filmu na jednym komputerze.

- Czas pokaże, czy twórcy zatęsknią do animacji klasycznej, poklatkowej, którą robi się bardzo długo. W efekcie końcowym widać jednak, że taka animacja robiona była ludzką ręką - oceniła Agnieszka Kozłowska.

Międzynarodowy Dzień Animacji odbywa się na całym świecie. W Polsce pokazy odbędą się w ośmiu miastach: w Krakowie, w Łodzi, w Poznaniu, w Warszawie, we Wrocławiu, w Sopocie, w Krośnie i w Białymstoku.

Zobacz szczegółowy program projekcji.

usc

 

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Reksio ma pomnik

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2009 10:33
W Bielsku-Białej odsłonięto pomnik psa Reksia - bohatera znanej kreskówki dla dzieci. Pomnik odlany jest z brązu, ma 90 centymetrów długości i waży 120 kilogramów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak tworzono filmy rysunkowe?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2009 04:52
Materiał Polskiego Radia Euro.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy Chip i Dale wdychali hel?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2010 13:11
Dowiedz się, dlaczego hel podwyższa nam głos i poznaj trendy na rynku przenośnych odtwarzaczy filmów
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzieci przyszłością kina!

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2010 16:33
Dzieci rozdają karty w przemyśle filmowym. Animacje i filmy 3D przynoszą największe zyski na świecie, więc będzie ich coraz więcej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łódź kocha animacje Se-Ma-Fora!

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2010 13:38
Projekcje pełnometrażowych filmów lalkowych i odsłonięcie pomnika pingwina Pik-Poka na Se-Ma-For Film Festivalu w Łodzi.
rozwiń zwiń